1 Preben Van Hecke St Michel - Auber 93 5h03'06
2 Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise + 8
3 Camille Thominet Radio Popular - Boavista + 3'29
4 Jan Barta UD Oliveirense/InOutbuild + 5'07
5 Moreno Moser Sport Vlaanderen - Baloise + 6'53
6 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 9'35
7 Lars Boom Bike Aid s.t.
8 Karel Hnik Elkov - Author Cycling Team + 9'55
9 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 10'08
10 Jetse Bol Burgos - BH s.t.
11 Nick Van der Lijke Radio Popular - Boavista + 10'20
12 Vicente Garcia De Mateos KFC Cycling Team s.t.
13 Pawel Cieslik A.C.A. Virgen de Fatima s.t.
14 Edgar Pinto Euskadi Country Basque - Murias + 10'39
15 Pieter Weening Burgos - BH + 11'02
16 Filipe Cardoso Efapel + 11'14
17 Kevin Deltombe LA Aluminios + 11'25
18 Björn Thurau Radio Popular - Boavista + 11'46
19 Frantisek Sisr Burgos - BH s.t.
20 Dries Van Gestel St Michel - Auber 93 + 12'10
21 Juan Jose Lobato Elkov - Author Cycling Team + 12'29
22 Huub Duijn Wibatech Merx 7R + 12'47
23 Raúl Alarcón Sport Vlaanderen - Baloise s.t.
24 Christophe Noppe Bike Aid s.t.
25 Marco Canola Radio Popular - Boavista + 13'17
26 Jan-Willem Van Schip A.C.A. Virgen de Fatima + 13'26
27 Michal Podlaski A.C.A. Virgen de Fatima s.t.
28 Boy Van Poppel Roompot - Charles s.t.
29 Jesper Asselman A.C.A. Virgen de Fatima s.t.
30 Óscar Rodríguez LA Aluminios s.t.
31 Xuban Errazkin Elkov - Author Cycling Team + 13'57
32 Sjoerd Van Ginneken Sporting Clube de Portugal/Tavira + 14'15
33 Jhonatan Restrepo Manzana Postobon + 15'17
34 Tony Hurel St Michel - Auber 93 + 16'19
35 Stijn Steels LA Aluminios s.t.
36 Rafael Reis NIPPO Vini Fantini - Europa Ovini + 16'31
37 Jorge Cubero St Michel - Auber 93 + 19'18
38 Benjamin Declercq St Michel - Auber 93 + 19'42
39 Nicola Bagioli Sporting Clube de Portugal/Tavira + 19'50
40 Jordi Warlop A.C.A. Virgen de Fatima + 20'10
41 Grzegorz Stepniak Radio Popular - Boavista + 20'20
42 Nikodemus Holler St Michel - Auber 93 + 21'37
43 Ruben Dario Acosta KFC Cycling Team + 21'55
44 Michael Van Staeyen NIPPO Vini Fantini - Europa Ovini + 22'33
45 Michal Schlegel Manzana Postobon + 22'44
46 Edward Planckaert Miranda - Mortágua + 22'52
47 Senne Leysen Sport Vlaanderen - Baloise + 23'33
48 Sasha Weemaes Wibatech Merx 7R + 23'47
49 Jesus Ezquerra Euskadi Country Basque - Murias + 24'11
50 Kévin Le Cunff St Michel - Auber 93 + 24'19
51 Edoardo Zardini UD Oliveirense/InOutbuild + 24'42
52 Liam Bertazzo Roompot - Charles + 25'35
53 Jóni Brandão Ludofoods - Louletano - Aviludo + 25'58
54 Adne Van Engelen Euskadi Country Basque - Murias + 26'26
55 Luca Pacioni Euskadi Country Basque - Murias + 26'39
56 Bernardo Suaza Manzana Postobon + 26'51
57 Amaury Capiot NIPPO Vini Fantini - Europa Ovini + 27'15
58 Sean De Bie Efapel + 27'32
59 Nikolay Mihaylov Manzana Postobon + 28'54
60 Guillaume Levarlet NIPPO Vini Fantini - Europa Ovini s.t.
61 Mario Gonzalez Elkov - Author Cycling Team s.t.
62 Imerio Cima W52 - FC Porto + 29'15
63 Daniel Jaramillo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM s.t.
64 Sentado Que Cav Ganhe Polo Espera Team McDonalds Downunder + 29'35
65 Frederico Figueiredo Efapel s.t.
66 Rinaldo Nocentini W52 - FC Porto + 30'18
67 Antonio Barbio Ludofoods - Louletano - Aviludo s.t.
68 Maciej Paterski Radio Popular - Boavista + 30'30
69 Gertjan De Vos Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 30'42
70 Milan Menten W52 - FC Porto + 31'37
71 Carlos Quintero Sporting Clube de Portugal/Tavira + 31'46
72 Individuo Que Aprecia Conviver Team McDonalds Downunder + 32'00
73 Peter Koning Bike Aid + 32'35
74 Oscar Hernandez Sport Vlaanderen - Baloise s.t.
75 Fernando Barceló Sport Vlaanderen - Baloise + 33'13
76 Lucas Carstensen Efapel + 33'24
77 Romain Feillu Elkov - Author Cycling Team + 33'38
78 Ricardo Vilela Miranda - Mortágua + 33'51
79 Daniel Mestre Bike Aid s.t.
80 Mikel Bizkarra W52 - FC Porto + 34'22
81 Dayer Quintana LA Aluminios + 34'59
82 Henrique Casimiro LA Aluminios s.t.
83 Ricardo Mestre Elkov - Author Cycling Team s.t.
84 Simone Velasco Roompot - Charles + 35'12
85 David De la Fuente Burgos - BH s.t.
86 Nicolas German Tivani Bike Aid s.t.
87 Sergio Paulinho Wibatech Merx 7R + 35'45
88 Tiago Machado Miranda - Mortágua s.t.
89 Flavien Maurelet UD Oliveirense/InOutbuild + 35'59
90 Mikel Iturria Burgos - BH + 36'08
91 Gustavo César Veloso Miranda - Mortágua + 36'42
92 Hideto Nakane NIPPO Vini Fantini - Europa Ovini + 36'49
93 José Fernandes Elkov - Author Cycling Team s.t.
94 Alejandro Osorio UD Oliveirense/InOutbuild + 37'05
95 Alexander Grigoryev Sport Vlaanderen - Baloise s.t.
96 Flores DeixaEscolherOutraEquipa Team McDonalds Downunder + 37'12
97 Carlos Montellano UD Oliveirense/InOutbuild + 37'21
98 Ivan Santaromita NIPPO Vini Fantini - Europa Ovini s.t.
99 Nicolás Javier Naranjo Sanchez A.C.A. Virgen de Fatima + 37'36
100 Joao Benta Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 38'23
101 Alejandro Manuel Marque Manzana Postobon + 38'35
102 Bruno Silva Manzana Postobon + 40'06
103 Michael Kukrle Roompot - Charles + 40'17
104 Giovanni Lonardi Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 40'25
105 Jesus Del Pino Burgos - BH s.t.
106 Elmar Reinders Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t.
107 Yoann Paillot A.C.A. Virgen de Fatima + 40'40
108 Fabricio Ferrari KFC Cycling Team + 40'48
109 Luis Mendonça Roompot - Charles s.t.
110 Filippo Zaccanti Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 41'13
111 Luis Gomes Ludofoods - Louletano - Aviludo + 43'01
112 Nuno Meireles Ludofoods - Louletano - Aviludo + 43'12
113 Ángel Madrazo W52 - FC Porto s.t.
114 Enrique Sanz Euskadi Country Basque - Murias + 43'46
115 Ricardo Daniel Escuela Sporting Clube de Portugal/Tavira + 45'09
116 Cesar Martingil Wibatech Merx 7R s.t.
117 César Fonte Miranda - Mortágua s.t.
118 Rafael Silva Ludofoods - Louletano - Aviludo + 46'15
119 Venceslau Fernandes UD Oliveirense/InOutbuild + 47'17
120 Nicolas Baldo NIPPO Vini Fantini - Europa Ovini + 47'40
121 Luis Afonso Efapel s.t.
122 Jordan Parra Burgos - BH + 48'09
123 Joao Matias Ludofoods - Louletano - Aviludo + 48'51
124 OTal Untal Team McDonalds Downunder s.t.
125 Pedro Paulinho Ludofoods - Louletano - Aviludo + 50'20
126 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 50'53
127 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 54'03
128 Marcos Jurado Efapel + 56'25
129 António Carvalho Euskadi Country Basque - Murias + 57'53
130 Filho Do Recluso Team McDonalds Downunder s.t.
131 Abdul Gani KFC Cycling Team + 1h01'19
132 José Sousa UD Oliveirense/InOutbuild + 1h05'31
133 André Ramalho LA Aluminios + 1h07'58
134 Nuno98 Miguel98 Team McDonalds Downunder s.t.
135 Sergio Samitier Sporting Clube de Portugal/Tavira + 1h10'21
Abandonos: Kenny De Ketele (Roompot); Beñat Intxausti (Euskadi); Samuel Caldeira (KFC); Daniel Silva (Boavista); Oscar Riesebeek (Bike Aid); Cruz Tutu (Efapel); Pedro Pinto (Miranda Mortagua); Artur Chaves (Miranda Mortagua); Meron Teshome Hagos (Wibatech); Marek Ruktiewickz (Wibatech); Smite Do Macau (Equipa Fantasma)