1Claus Michael Møller LA Aluminios - Pecol - Bombarral - Calbrita 6h19'49
2 Nuno Ribeiro Team CSC s.t.
3 Nikita Stalnov Rabobank s.t.
4 Eladio Jiménez Sanchez Carvalhelhos - Boavista s.t.
5 Joni Brandão Team Bianchi s.t.
6 Matthew Busche Ibanesto.com s.t.
7 Damiano Cunego Saeco + 1'52
8 Joan Horrach Ripoll Milaneza - MSS s.t.
9 Ricardo Mestre Carvalhelhos - Boavista s.t.
10 David Blanco Relax - Fuenlabrada s.t.
11 Sérgio Pardilla Miche s.t.
12 Raul Alarcon Porta da Ravessa - Tavira s.t.
13 João Rodrigues Cantanhede s.t.
14 Edgar Pinto Team Telekom s.t.
15 Patrik Sinkewitz US Postal Service presented by Berry Floor s.t.
16 António Carvalho US Postal Service presented by Berry Floor s.t.
17 Délio Fernandez LA Aluminios - Pecol - Bombarral - Calbrita s.t.
18 Sergio Paulinho BigMat - Auber 93 s.t.
19 Vitor Gamito LA Aluminios - Pecol - Bombarral - Calbrita s.t.
20 Egor Silin Milaneza - MSS s.t.
21 David Vicente Bernabeu Mercatone Uno - Scanavino s.t.
22 Amaro Antunes Rabobank s.t.
23 Gustavo César Veloso Saeco + 3'06
24 André Cardoso Ibanesto.com + 3'28
25 Ruslan Pidgornyy Cantanhede s.t.
26 Vergilio Dos Santos Relax - Fuenlabrada s.t.
27 Candido Barbosa Ibanesto.com s.t.
28 Paolo Tiralongo Ibanesto.com s.t.
29 Hugo Sabido Miche s.t.
30 João Benta Relax - Fuenlabrada + 6'28
31 Alejandro Marque Carvalhelhos - Boavista s.t.
32 Bruno Pires Porta da Ravessa - Tavira + 7'02
33 Juan Gomis Lopez Carvalhelhos - Boavista s.t.
34 Danail Petrov LA Aluminios - Pecol - Bombarral - Calbrita s.t.
35 Daniel Silva Porta da Ravessa - Tavira + 7'43
36 Vladimir Efimkin BigMat - Auber 93 + 9'47
37 Nelson Nuno Vitorino Team Telekom s.t.
38 Hernani Brôco Mercatone Uno - Scanavino + 11'01
39 Ricardo Vilela Team Telekom + 11'24
40 Krassimir Vassiliev Saeco s.t.
41 Carlos Pinho Mercatone Uno - Scanavino s.t.
42 Pedro Antonio Cardoso Carvalhelhos - Boavista + 12'36
43 Marcel Wyss BigMat - Auber 93 + 13'22
44 João Cabreira Cantanhede + 15'06
45 Frederico Figueiredo Team Bianchi + 15'51
46 Pedro Arreitunandia Team CSC s.t.
47 Francesco Gavazzi Miche + 18'15
48 Helder Oliveira US Postal Service presented by Berry Floor s.t.
49 Rui Lavarinhas Saeco s.t.
50 David Livramento BigMat - Auber 93 s.t.
51 Hugo Manuel Vitor Miche s.t.
52 Samuel Caldeira Porta da Ravessa - Tavira + 19'15
53 Filipe Cardoso Team Telekom + 23'01
54 Jacek Morajko Ibanesto.com s.t.
55 Joaquim Andrade Team CSC s.t.
56 Angel Edo Cantanhede + 24'36
57 Domingos Gonçalves Rabobank s.t.
58 Ramon Troncoso Cantanhede + 25'24
59 Fabricio Ferrari Team Bianchi + 30'55
60 Vitor Teixeira Do Ramalde Barbot - Torrié Cafés s.t.
61 Celio Sousa Team Bianchi s.t.
62 Sérgio Ribeiro Rabobank + 33'11
63 Reinardt Van Rensburg Milaneza - MSS + 33'38
64 Adrian Palomares Rabobank + 35'06
65 Francisco Pacheco Relax - Fuenlabrada + 36'53
66 Maximilian Sciandri Team CSC s.t.
67 Luis Pasamontes Saeco s.t.
68 Alberto Ongarato Team Telekom s.t.
69 Pedro Miguel Lopes Team CSC s.t.
70 Jovem Talento Barbot - Torrié Cafés s.t.
71 Davide Faz Etapas Barbot - Torrié Cafés + 38'34
72 David Arroyo Miche s.t.
73 Bert Scheirlinckx LA Aluminios - Pecol - Bombarral - Calbrita s.t.
74 Davide Vigano Mercatone Uno - Scanavino + 44'58
75 Mário Costa Ibanesto.com s.t.
76 Rafael Reis Milaneza - MSS s.t.
77 Tozequio Amador Barbot - Torrié Cafés s.t.
78 Ciclista De Valia Barbot - Torrié Cafés s.t.
79 Jorge Polo Barbot - Torrié Cafés s.t.
80 Filho Do Recluso Barbot - Torrié Cafés s.t.
81 Rui Sousa US Postal Service presented by Berry Floor + 46'40
82 Joao Pedro Mendonça Carvalhelhos - Boavista + 48'49
83 Martin Gerardo Garrido Team CSC + 49'34
84 Sylwester Szmyd Miche + 55'10
85 Danilo Hondo Carvalhelhos - Boavista + 56'05
86 Cesar Quiterio Saeco + 57'43
87 Pedro Soeiro LA Aluminios - Pecol - Bombarral - Calbrita + 58'09
88 José Mendes US Postal Service presented by Berry Floor + 58'42
89 Nuno Meireles LA Aluminios - Pecol - Bombarral - Calbrita + 1h01'20
90 Oleg Chuzda BigMat - Auber 93 s.t.
91 Jimmy Casper Team Bianchi + 1h05'43
92 Frédéric Amorison Relax - Fuenlabrada + 1h06'54
93 Franck Pencole Porta da Ravessa - Tavira + 1h08'46
94 Tiago Machado Porta da Ravessa - Tavira s.t.
95 Joaquim Alberto Campos Sampaio Mercatone Uno - Scanavino + 1h13'42
96 José Gonçalves Cantanhede + 1h14'06
Abandonos: Paride Grillo (Mercatone - Uno), Nuno Marta e Douglas Mui Bueno (BigMat Auber93), Gonçalo Amorim Danilo Napolitano e Juan Carlos Cruz (Milaneza Maia), Euvgeni Manko (Saeco), Junior Flores e Manuel Cardoso (Team Telekom), Cruz Tutu (Relax), Vitor Valinho (Bianchi), Alberto Beto (US Postal), Segundo Messias (Cantanhede), Julio Pintado (CSC), Oscar Quintela (Miche), Abdul Gani (Rabobank)