18ª Etapa : 1 André Greipel Lotto - Belisol 3h14'18
2 Daniele Bennati Team Saxo - Tinkoff s.t.
3 John Degenkolb Team Argos-Shimano s.t.
4 Peter Sagan Cannondale Pro Cycling s.t.
5 Gerald Ciolek MTN - Qhubeka s.t.
6 Bryan Coquard Team Europcar s.t.
7 José Joaquin Rojas Gil Movistar Team s.t.
8 Tom Boonen OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
9 Tyler Farrar Garmin-Sharp s.t.
10 Andrea Guardini Astana Pro Team s.t.
11 Alexander Kristoff Team Plussbank s.t.
12 Matthew Harley Goss Orica - GreenEDGE s.t.
13 Matteo Trentin OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
14 Francesco Chicchi Vini Fantini - Selle Italia s.t.
15 Giacomo Nizzolo Radioshack - Leopard s.t.
16 Sam Bennett Team NetApp - Endura s.t.
17 Ramon Sinkeldam Team Argos-Shimano s.t.
18 Jens Debusschere Lotto - Belisol s.t.
19 Ben Swift Sky ProCycling s.t.
20 Gregory Henderson Lotto - Belisol s.t.
21 Yauheni Hutarovich Ag2r - La Mondiale s.t.
22 Gianni Meersman OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
23 Roberto Ferrari Team Plussbank s.t.
24 Nikias Arndt Team Argos-Shimano s.t.
25 Reinardt Janse Van Rensburg Team Argos-Shimano s.t.
26 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia s.t.
27 Rui Alberto Faria Costa Team Plussbank s.t.
28 Simon Yates Orica - GreenEDGE s.t.
29 Robert Kiserlovski Team Plussbank s.t.
30 Joaquin Rodriguez Oliver Katusha Team s.t.
31 Frederik Willems Lotto - Belisol s.t.
32 Sergei Chernetskiy Katusha Team s.t.
33 David López García Sky ProCycling s.t.
34 Yohann Gène Team Europcar s.t.
35 Thomas Voeckler Team Europcar s.t.
36 Maximiliano Ariel Richeze Araquistain Lampre - Merida s.t.
37 Pierre Rolland Team Europcar s.t.
38 Tim Wellens Lotto - Belisol s.t.
39 Massimo Graziato Lampre - Merida s.t.
40 Natnael Berhane Teweldemedhin Team Europcar s.t.
41 Diego Ulissi Lampre - Merida s.t.
42 Nicolas Roche Team Saxo - Tinkoff s.t.
43 Paolo Tiralongo Astana Pro Team s.t.
44 Damiano Cunego Lampre - Merida s.t.
45 Vincenzo Nibali Astana Pro Team s.t.
46 Chris Anker Sørensen Team Saxo - Tinkoff s.t.
47 Sergio Luis Henao Montoya Sky ProCycling s.t.
48 Vasil Kiryienka Sky ProCycling s.t.
49 Simon Spilak Katusha Team s.t.
50 Tiesj Benoot Lotto - Belisol s.t.
51 Tobias Ludvigsson Team Argos-Shimano s.t.
52 Warren Barguil Team Argos-Shimano s.t.
53 Davide Formolo Team Plussbank s.t.
54 Andrea Palini Lampre - Merida s.t.
55 Jacopo Guarnieri Astana Pro Team s.t.
56 Alexei Tsatevich Katusha Team s.t.
57 Bob Jungels Radioshack - Leopard s.t.
58 Francesco Gavazzi Astana Pro Team s.t.
59 Daan Olivier Team Argos-Shimano s.t.
60 Alexis Gougeard Ag2r - La Mondiale s.t.
61 Domenico Pozzovivo Ag2r - La Mondiale s.t.
62 Cameron Wurf Cannondale Pro Cycling s.t.
63 Jonas Ahlstrand Team Argos-Shimano s.t.
64 Alessandro De Marchi Cannondale Pro Cycling s.t.
65 Petr Vakoc OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
66 Alexsandr Dyachenko Astana Pro Team s.t.
67 Jan Barta Team NetApp - Endura s.t.
68 Rüdiger Selig Katusha Team s.t.
69 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia s.t.
70 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia s.t.
71 Michael Matthews Orica - GreenEDGE s.t.
72 Leopold König Team NetApp - Endura s.t.
73 Pieter Weening Orica - GreenEDGE s.t.
74 Timofey Kritskiy Katusha Team s.t.
75 Alexander Foliforov Team Plussbank s.t.
76 Ivan Basso Cannondale Pro Cycling s.t.
77 Daniele Pietropolli Lampre - Merida s.t.
78 Enrique Sanz Unzue Team Plussbank s.t.
79 Ángel Vicioso Arcos Katusha Team s.t.
80 Oliver Zaugg Team Saxo - Tinkoff s.t.
81 Cyril Gautier Team Europcar s.t.
82 John Gadret Ag2r - La Mondiale s.t.
83 Daniel Schorn Team NetApp - Endura s.t.
84 Danail Andonov Petrov Team Plussbank s.t.
85 Tosh Van Der Sande Lotto - Belisol s.t.
86 Rafal Majka Team Saxo - Tinkoff s.t.
87 Adam Yates Orica - GreenEDGE s.t.
88 Davide Appollonio Ag2r - La Mondiale s.t.
89 Roman Kreuziger Team Saxo - Tinkoff s.t.
90 Tony Gallopin Radioshack - Leopard s.t.
91 Dennis Vanendert Lotto - Belisol s.t.
92 Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Selle Italia s.t.
93 David De La Cruz Melgajero Team NetApp - Endura s.t.
94 Julian Alaphilippe OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
95 Yury Trofimov Katusha Team s.t.
96 Takashi Miyazawa Team Plussbank s.t.
97 Rohan Dennis Garmin-Sharp s.t.
98 Johan Esteban Cháves Rubio Orica - GreenEDGE s.t.
99 Sergio Pardilla Bellon MTN - Qhubeka s.t.
100 Jesse Sergent Radioshack - Leopard s.t.
101 Allan Davis Orica - GreenEDGE s.t.
102 Ramunas Navardauskas Garmin-Sharp s.t.
103 Rick Zabel BMC Racing Team s.t.
104 Julian David Arredondo Moreno Radioshack - Leopard s.t.
105 John Darwin Atapuma Hurtado BMC Racing Team s.t.
106 Francisco Manuel Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
107 Edvald Boasson Hagen Sky ProCycling s.t.
108 Christophe Riblon Ag2r - La Mondiale s.t.
109 Alessandro Petacchi OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
110 Janez Brajkovic Astana Pro Team s.t.
111 Silvan Dillier BMC Racing Team s.t.
112 Roger Kluge Team NetApp - Endura s.t.
113 Janier Alexis Acevedo Calle Garmin-Sharp s.t.
114 Gregor Mühlberger Team NetApp - Endura s.t.
115 Tiago José Pinto Machado Team NetApp - Endura s.t.
116 Filippo Pozzato Lampre - Merida s.t.
117 José Herrada Lopez Movistar Team s.t.
118 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia s.t.
119 Rafael de Mattos Andriato Vini Fantini - Selle Italia s.t.
120 Sylvester Szmyd Movistar Team s.t.
121 Giovanni Visconti Movistar Team s.t.
122 Jasper Stuyven Radioshack - Leopard s.t.
123 Daniele Ratto Cannondale Pro Cycling s.t.
124 Bernhard Eisel Sky ProCycling s.t.
125 Dennis Van Niekerk MTN - Qhubeka s.t.
126 Przemyslaw Niemiec Lampre - Merida s.t.
127 Kristian Sbaragli MTN - Qhubeka s.t.
128 Merhawi Kudus Gebremedhin MTN - Qhubeka s.t.
129 Jésus Herrada Lopez Movistar Team s.t.
130 Martin Reimer MTN - Qhubeka s.t.
131 Francisco José Ventoso Alberdi Movistar Team s.t.
132 Andrea Pasqualon Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
133 Björn Thurau Team Europcar s.t.
134 Danilo Di Luca Vini Fantini - Selle Italia s.t.
135 Dylan Van Baarle Garmin-Sharp s.t.
136 Lloyd Mondory Ag2r - La Mondiale s.t.
137 Peter Velits OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
138 Lachlan Morton Garmin-Sharp s.t.
139 Dylan Teuns BMC Racing Team s.t.
140 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
141 Magnus Cort Nielsen Orica - GreenEDGE s.t.
142 Manuele Boaro Team Saxo - Tinkoff s.t.
143 Ben Hermans Radioshack - Leopard s.t.
144 Moreno Moser Cannondale Pro Cycling s.t.
145 Sébastien Turgot Team Europcar s.t.
146 Matteo Montaguti Ag2r - La Mondiale s.t.
147 Nicola Boem Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
148 Gert Steegmans OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
149 Steve Morabito BMC Racing Team s.t.
150 Louis Meintjes MTN - Qhubeka s.t.
151 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
152 Jani Tewelde Weldegaber MTN - Qhubeka s.t.
153 Amaël Moinard BMC Racing Team s.t.
154 José Joao Pimenta Costa Mendes Team NetApp - Endura s.t.
155 Riccardo Zoidl Team Saxo - Tinkoff s.t.
156 Stefano Locatelli Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
157 Fabian Wegmann Garmin-Sharp s.t.
158 Winner Andrew Anacona Gomez Lampre - Merida s.t.
159 Bert Grabsch OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
160 Mathias Frank BMC Racing Team s.t.
161 Jens Voigt Radioshack - Leopard s.t.
162 José Iván Gutierrez Palacios Movistar Team s.t.
163 Thomas Dekker Garmin-Sharp s.t.
164 Davide Villella Cannondale Pro Cycling s.t.
165 Vincent Jérôme Team Europcar s.t.
166 Kristijan Koren Cannondale Pro Cycling s.t.
167 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
168 Dario Cataldo Sky ProCycling s.t.
169 Maxime Monfort Radioshack - Leopard s.t.
170 Daniel Teklehaimanot Girmazion Orica - GreenEDGE s.t.
171 Brian Bach Vandborg Cannondale Pro Cycling s.t.
172 Marco Pinotti BMC Racing Team s.t.
173 Ignatas Konovalovas MTN - Qhubeka s.t.
174 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
175 Stefano Borchi Vini Fantini - Selle Italia s.t.
176 Beñat Intxausti Elorriaga Movistar Team s.t.
177 Valerio Agnoli Astana Pro Team s.t.
178 Caleb Fairly Garmin-Sharp s.t.
179 Giampaolo Caruso Katusha Team + 4'11
GERAL : 1 Rui Alberto Faria Costa Team Plussbank 78h56'362 Joaquin Rodriguez Oliver Katusha Team + 1'31
3 Vincenzo Nibali Astana Pro Team + 4'29
4 Domenico Pozzovivo Ag2r - La Mondiale + 6'23
5 Leopold König Team NetApp - Endura + 6'40
6 Roman Kreuziger Team Saxo - Tinkoff + 6'55
7 Sergio Luis Henao Montoya Sky ProCycling + 8'18
8 Diego Ulissi Lampre - Merida + 9'52
9 Rafal Majka Team Saxo - Tinkoff + 10'51
10 Pierre Rolland Team Europcar + 11'22
11 Alessandro De Marchi Cannondale Pro Cycling + 15'29
12 Julian David Arredondo Moreno Radioshack - Leopard + 16'45
13 Tiago José Pinto Machado Team NetApp - Endura + 17'11
14 Johan Esteban Cháves Rubio Orica - GreenEDGE + 17'28
15 Damiano Cunego Lampre - Merida + 17'43
16 Tim Wellens Lotto - Belisol + 17'46
17 Simon Yates Orica - GreenEDGE + 23'10
18 Adam Yates Orica - GreenEDGE + 23'20
19 Warren Barguil Team Argos-Shimano + 26'03
20 Janez Brajkovic Astana Pro Team + 26'37
21 Giampaolo Caruso Katusha Team + 26'54
22 Janier Alexis Acevedo Calle Garmin-Sharp + 27'00
23 John Gadret Ag2r - La Mondiale + 28'39
24 John Darwin Atapuma Hurtado BMC Racing Team + 29'23
25 Oliver Zaugg Team Saxo - Tinkoff + 30'40
26 Robert Kiserlovski Team Plussbank + 31'19
27 Francisco Manuel Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 32'54
28 David De La Cruz Melgajero Team NetApp - Endura + 33'26
29 Nicolas Roche Team Saxo - Tinkoff + 33'37
30 Pieter Weening Orica - GreenEDGE + 33'39
31 Thomas Voeckler Team Europcar + 33'57
32 Cyril Gautier Team Europcar + 36'27
33 Tony Gallopin Radioshack - Leopard + 36'50
34 Simon Spilak Katusha Team + 38'42
35 Vasil Kiryienka Sky ProCycling + 45'47
36 Davide Formolo Team Plussbank + 46'02
37 Peter Sagan Cannondale Pro Cycling + 48'04
38 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 53'59
39 Ivan Basso Cannondale Pro Cycling + 54'00
40 Yury Trofimov Katusha Team + 1h00'56
41 Alexander Foliforov Team Plussbank + 1h01'40
42 Chris Anker Sørensen Team Saxo - Tinkoff + 1h02'16
43 Tiesj Benoot Lotto - Belisol + 1h06'28
44 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox + 1h06'46
45 Przemyslaw Niemiec Lampre - Merida + 1h06'58
46 Paolo Tiralongo Astana Pro Team + 1h08'37
47 Julian Alaphilippe OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 1h10'17
48 Gianni Meersman OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 1h10'53
49 Merhawi Kudus Gebremedhin MTN - Qhubeka + 1h13'38
50 Christophe Riblon Ag2r - La Mondiale + 1h14'46
51 Lachlan Morton Garmin-Sharp + 1h14'57
52 Danilo Di Luca Vini Fantini - Selle Italia + 1h16'08
53 Peter Velits OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 1h16'22
54 Sergei Chernetskiy Katusha Team + 1h17'52
55 Maxime Monfort Radioshack - Leopard + 1h18'07
56 Ramon Sinkeldam Team Argos-Shimano + 1h18'20
57 Moreno Moser Cannondale Pro Cycling + 1h18'44
58 Stefano Locatelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 1h21'03
59 Edvald Boasson Hagen Sky ProCycling + 1h23'17
60 Mathias Frank BMC Racing Team + 1h24'28
61 David López García Sky ProCycling + 1h29'02
62 Dario Cataldo Sky ProCycling + 1h29'54
63 Filippo Pozzato Lampre - Merida + 1h35'52
64 Louis Meintjes MTN - Qhubeka + 1h37'19
65 Silvan Dillier BMC Racing Team + 1h38'19
66 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox + 1h38'23
67 Valerio Agnoli Astana Pro Team + 1h38'41
68 Gregor Mühlberger Team NetApp - Endura + 1h39'04
69 Natnael Berhane Teweldemedhin Team Europcar + 1h39'47
70 Jan Barta Team NetApp - Endura + 1h40'01
71 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia s.t.
72 Danail Andonov Petrov Team Plussbank + 1h40'28
73 Sylvester Szmyd Movistar Team + 1h41'15
74 Petr Vakoc OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 1h41'27
75 Riccardo Zoidl Team Saxo - Tinkoff + 1h42'11
76 Bob Jungels Radioshack - Leopard + 1h42'42
77 José Joao Pimenta Costa Mendes Team NetApp - Endura + 1h43'44
78 Daniele Pietropolli Lampre - Merida + 1h44'42
79 Francesco Gavazzi Astana Pro Team + 1h45'31
80 Dennis Van Niekerk MTN - Qhubeka + 1h45'34
81 Alexsandr Dyachenko Astana Pro Team + 1h49'36
82 Ángel Vicioso Arcos Katusha Team + 1h50'36
83 Jens Voigt Radioshack - Leopard + 1h50'39
84 Beñat Intxausti Elorriaga Movistar Team + 1h50'49
85 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox s.t.
86 Cameron Wurf Cannondale Pro Cycling + 1h51'19
87 Matteo Montaguti Ag2r - La Mondiale + 1h51'25
88 Davide Villella Cannondale Pro Cycling + 1h51'29
89 Kristijan Koren Cannondale Pro Cycling + 1h51'47
90 Sergio Pardilla Bellon MTN - Qhubeka + 1h53'55
91 Marco Pinotti BMC Racing Team + 1h54'44
92 Roberto Ferrari Team Plussbank + 1h55'34
93 Giovanni Visconti Movistar Team + 1h57'19
94 Matteo Trentin OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 1h59'19
95 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia + 1h59'32
96 Winner Andrew Anacona Gomez Lampre - Merida + 2h00'16
97 Fabian Wegmann Garmin-Sharp + 2h02'11
98 Ramunas Navardauskas Garmin-Sharp + 2h04'53
99 Lloyd Mondory Ag2r - La Mondiale + 2h05'04
100 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 2h06'54
101 Daan Olivier Team Argos-Shimano + 2h08'35
102 Jasper Stuyven Radioshack - Leopard + 2h14'38
103 Dylan Teuns BMC Racing Team + 2h16'06
104 Sam Bennett Team NetApp - Endura + 2h16'10
105 Rohan Dennis Garmin-Sharp + 2h17'26
106 Jens Debusschere Lotto - Belisol + 2h18'05
107 Jésus Herrada Lopez Movistar Team + 2h19'16
108 Andrea Palini Lampre - Merida + 2h19'32
109 José Herrada Lopez Movistar Team + 2h20'54
110 Alexander Kristoff Team Plussbank + 2h20'59
111 Jesse Sergent Radioshack - Leopard + 2h23'46
112 Takashi Miyazawa Team Plussbank + 2h27'11
113 Daniele Bennati Team Saxo - Tinkoff + 2h27'56
114 Alexis Gougeard Ag2r - La Mondiale + 2h29'03
115 Steve Morabito BMC Racing Team + 2h29'21
116 Daniele Ratto Cannondale Pro Cycling + 2h32'22
117 John Degenkolb Team Argos-Shimano + 2h34'27
118 André Greipel Lotto - Belisol + 2h35'10
119 Ben Swift Sky ProCycling + 2h35'41
120 Amaël Moinard BMC Racing Team + 2h36'56
121 Tom Boonen OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 2h38'24
122 Kristian Sbaragli MTN - Qhubeka + 2h38'55
123 Dylan Van Baarle Garmin-Sharp + 2h39'32
124 Reinardt Janse Van Rensburg Team Argos-Shimano + 2h39'34
125 Alessandro Petacchi OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 2h40'20
126 Brian Bach Vandborg Cannondale Pro Cycling + 2h40'28
127 José Joaquin Rojas Gil Movistar Team + 2h42'04
128 Giacomo Nizzolo Radioshack - Leopard + 2h42'19
129 Bernhard Eisel Sky ProCycling + 2h46'05
130 Gerald Ciolek MTN - Qhubeka + 2h46'10
131 Francisco José Ventoso Alberdi Movistar Team + 2h46'12
132 Thomas Dekker Garmin-Sharp + 2h46'18
133 Ben Hermans Radioshack - Leopard + 2h46'22
134 Björn Thurau Team Europcar + 2h48'11
135 Nikias Arndt Team Argos-Shimano + 2h48'36
136 Tyler Farrar Garmin-Sharp + 2h49'22
137 Matthew Harley Goss Orica - GreenEDGE + 2h52'47
138 Allan Davis Orica - GreenEDGE + 2h55'02
139 Daniel Teklehaimanot Girmazion Orica - GreenEDGE + 2h55'14
140 Davide Appollonio Ag2r - La Mondiale + 2h55'43
141 Tobias Ludvigsson Team Argos-Shimano + 2h55'52
142 Bryan Coquard Team Europcar + 2h58'45
143 Manuele Boaro Team Saxo - Tinkoff + 3h01'07
144 Vincent Jérôme Team Europcar + 3h01'13
145 Michael Matthews Orica - GreenEDGE + 3h01'15
146 Magnus Cort Nielsen Orica - GreenEDGE + 3h01'26
147 Caleb Fairly Garmin-Sharp + 3h01'31
148 Frederik Willems Lotto - Belisol + 3h02'55
149 Sébastien Turgot Team Europcar + 3h08'56
150 José Iván Gutierrez Palacios Movistar Team + 3h10'25
151 Rick Zabel BMC Racing Team + 3h12'03
152 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 3h13'11
153 Ignatas Konovalovas MTN - Qhubeka + 3h14'22
154 Enrique Sanz Unzue Team Plussbank + 3h15'50
155 Alexei Tsatevich Katusha Team + 3h16'19
156 Maximiliano Ariel Richeze Araquistain Lampre - Merida + 3h19'05
157 Jani Tewelde Weldegaber MTN - Qhubeka + 3h19'15
158 Gregory Henderson Lotto - Belisol + 3h19'57
159 Stefano Borchi Vini Fantini - Selle Italia + 3h20'08
160 Gert Steegmans OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 3h21'14
161 Daniel Schorn Team NetApp - Endura + 3h22'46
162 Bert Grabsch OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 3h23'12
163 Yohann Gène Team Europcar + 3h25'53
164 Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Selle Italia + 3h26'45
165 Andrea Guardini Astana Pro Team + 3h26'59
166 Timofey Kritskiy Katusha Team + 3h28'00
167 Massimo Graziato Lampre - Merida + 3h28'15
168 Dennis Vanendert Lotto - Belisol + 3h28'46
169 Tosh Van Der Sande Lotto - Belisol + 3h31'23
170 Nicola Boem Bardiani Valvole - CSF Inox + 3h31'26
171 Roger Kluge Team NetApp - Endura + 3h33'05
172 Jonas Ahlstrand Team Argos-Shimano + 3h34'24
173 Martin Reimer MTN - Qhubeka + 3h34'26
174 Francesco Chicchi Vini Fantini - Selle Italia + 3h37'14
175 Jacopo Guarnieri Astana Pro Team + 3h43'14
176 Andrea Pasqualon Bardiani Valvole - CSF Inox + 3h51'16
177 Rüdiger Selig Katusha Team + 3h52'54
178 Yauheni Hutarovich Ag2r - La Mondiale + 3h55'22
179 Rafael de Mattos Andriato Vini Fantini - Selle Italia + 4h50'29
PONTOS : 1 Peter Sagan Cannondale Pro Cycling 179
2 Rui Alberto Faria Costa Team Plussbank 149
3 Alexander Kristoff Team Plussbank 1254 Vincenzo Nibali Astana Pro Team 97
5 Joaquin Rodriguez Oliver Katusha Team 93
6 John Degenkolb Team Argos-Shimano 93
7 André Greipel Lotto - Belisol 77
8 Sergio Luis Henao Montoya Sky ProCycling 67
9 Simon Yates Orica - GreenEDGE 64
10 Tony Gallopin Radioshack - Leopard 62
11 Cyril Gautier Team Europcar 60
12 Ramon Sinkeldam Team Argos-Shimano 59
13 Domenico Pozzovivo Ag2r - La Mondiale 59
14 Daniele Bennati Team Saxo - Tinkoff 59
15 Rafal Majka Team Saxo - Tinkoff 53
16 Giacomo Nizzolo Radioshack - Leopard 52
17 José Joaquin Rojas Gil Movistar Team 49
18 Diego Ulissi Lampre - Merida 46
19 Leopold König Team NetApp - Endura 41
20 Merhawi Kudus Gebremedhin MTN - Qhubeka 40
21 Oliver Zaugg Team Saxo - Tinkoff 36
22 Thomas Voeckler Team Europcar 35
23 Chris Anker Sørensen Team Saxo - Tinkoff 35
24 Rohan Dennis Garmin-Sharp 34
25 Damiano Cunego Lampre - Merida 33
26 Edvald Boasson Hagen Sky ProCycling 33
27 Gerald Ciolek MTN - Qhubeka 32
28 John Darwin Atapuma Hurtado BMC Racing Team 29
29 Francesco Gavazzi Astana Pro Team 29
30 Julian Alaphilippe OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 28
31 Sylvester Szmyd Movistar Team 28
32 Roman Kreuziger Team Saxo - Tinkoff 27
33 Vasil Kiryienka Sky ProCycling 27
34 Bryan Coquard Team Europcar 27
35 Alessandro Petacchi OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 25
36 Pierre Rolland Team Europcar 24
37 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox 24
38 Tim Wellens Lotto - Belisol 23
39 Gianni Meersman OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 22
40 Stefano Locatelli Bardiani Valvole - CSF Inox 20
41 Matthew Harley Goss Orica - GreenEDGE 20
42 Alexander Foliforov Team Plussbank 19
43 Dylan Teuns BMC Racing Team 19
44 Tom Boonen OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 19
45 Ivan Basso Cannondale Pro Cycling 17
46 Filippo Pozzato Lampre - Merida 17
47 Silvan Dillier BMC Racing Team 17
48 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia 16
49 John Gadret Ag2r - La Mondiale 15
50 Tyler Farrar Garmin-Sharp 15
51 Giovanni Visconti Movistar Team 14
52 Gregor Mühlberger Team NetApp - Endura 13
53 Christophe Riblon Ag2r - La Mondiale 12
54 Lachlan Morton Garmin-Sharp 12
55 Jens Debusschere Lotto - Belisol 12
56 Francesco Chicchi Vini Fantini - Selle Italia 12
57 Bob Jungels Radioshack - Leopard 11
58 Ben Swift Sky ProCycling 11
59 Louis Meintjes MTN - Qhubeka 10
60 Matteo Trentin OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 10
61 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia 10
62 Robert Kiserlovski Team Plussbank 9
63 Peter Velits OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 9
64 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia 9
65 Danail Andonov Petrov Team Plussbank 9
66 José Iván Gutierrez Palacios Movistar Team 9
67 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox 8
68 Andrea Palini Lampre - Merida 8
69 Manuele Boaro Team Saxo - Tinkoff 8
70 Marco Pinotti BMC Racing Team 7
71 Fabian Wegmann Garmin-Sharp 7
72 Johan Esteban Cháves Rubio Orica - GreenEDGE 6
73 Danilo Di Luca Vini Fantini - Selle Italia 6
74 Maxime Monfort Radioshack - Leopard 6
75 Ignatas Konovalovas MTN - Qhubeka 6
76 Andrea Guardini Astana Pro Team 6
77 Julian David Arredondo Moreno Radioshack - Leopard 5
78 Petr Vakoc OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 5
79 Bert Grabsch OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 5
80 Giampaolo Caruso Katusha Team 4
81 Francisco Manuel Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox 4
82 Tiesj Benoot Lotto - Belisol 4
83 Sergei Chernetskiy Katusha Team 4
84 Davide Villella Cannondale Pro Cycling 4
85 Lloyd Mondory Ag2r - La Mondiale 4
86 Michael Matthews Orica - GreenEDGE 4
87 David De La Cruz Melgajero Team NetApp - Endura 3
88 José Joao Pimenta Costa Mendes Team NetApp - Endura 3
89 Jésus Herrada Lopez Movistar Team 3
90 Dylan Van Baarle Garmin-Sharp 3
91 Davide Formolo Team Plussbank 2
92 Moreno Moser Cannondale Pro Cycling 2
93 Jan Barta Team NetApp - Endura 2
94 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia 2
95 Sam Bennett Team NetApp - Endura 2
96 Alexis Gougeard Ag2r - La Mondiale 2
97 Tiago José Pinto Machado Team NetApp - Endura 1
98 Nicolas Roche Team Saxo - Tinkoff 1
99 Mathias Frank BMC Racing Team 1
100 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox 1
101 Roberto Ferrari Team Plussbank 1
102 José Herrada Lopez Movistar Team 1
MONTANHA : 1 Cyril Gautier Team Europcar 40
2 Oliver Zaugg Team Saxo - Tinkoff 30
3 Sylvester Szmyd Movistar Team 26
4 Vincenzo Nibali Astana Pro Team 24
5 Simon Yates Orica - GreenEDGE 20
6 Chris Anker Sørensen Team Saxo - Tinkoff 20
7 Rui Alberto Faria Costa Team Plussbank 188 John Darwin Atapuma Hurtado BMC Racing Team 16
9 Julian Alaphilippe OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 16
10 David De La Cruz Melgajero Team NetApp - Endura 14
11 Silvan Dillier BMC Racing Team 13
12 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia 10
13 Lachlan Morton Garmin-Sharp 10
14 Joaquin Rodriguez Oliver Katusha Team 9
15 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia 8
16 Sergei Chernetskiy Katusha Team 7
17 Ramon Sinkeldam Team Argos-Shimano 6
18 Stefano Locatelli Bardiani Valvole - CSF Inox 6
19 Merhawi Kudus Gebremedhin MTN - Qhubeka 5
20 Rohan Dennis Garmin-Sharp 5
21 Domenico Pozzovivo Ag2r - La Mondiale 4
22 Tiesj Benoot Lotto - Belisol 4
23 Fabian Wegmann Garmin-Sharp 4
24 Rafal Majka Team Saxo - Tinkoff 3
25 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox 3
26 Edvald Boasson Hagen Sky ProCycling 3
27 Petr Vakoc OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 3
28 Matteo Montaguti Ag2r - La Mondiale 3
29 Roman Kreuziger Team Saxo - Tinkoff 2
30 Christophe Riblon Ag2r - La Mondiale 2
31 Filippo Pozzato Lampre - Merida 2
32 Dylan Teuns BMC Racing Team 2
33 José Herrada Lopez Movistar Team 2
34 Jésus Herrada Lopez Movistar Team 2
35 Ivan Basso Cannondale Pro Cycling 1
36 Francesco Gavazzi Astana Pro Team 1
37 Bob Jungels Radioshack - Leopard 1
JUVENTUDE : 1 Diego Ulissi Lampre - Merida 79h06'28
2 Rafal Majka Team Saxo - Tinkoff + 59
3 Julian David Arredondo Moreno Radioshack - Leopard + 6'53
4 Johan Esteban Cháves Rubio Orica - GreenEDGE + 7'36
5 Tim Wellens Lotto - Belisol + 7'54
6 Simon Yates Orica - GreenEDGE + 13'18
7 Adam Yates Orica - GreenEDGE + 13'28
8 Warren Barguil Team Argos-Shimano + 16'11
9 John Darwin Atapuma Hurtado BMC Racing Team + 19'31
10 Francisco Manuel Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 23'02
EQUIPAS : 1 Team Saxo - Tinkoff 235h28'05
2 Team Plussbank + 35'02
3 Orica - GreenEDGE + 40'26
4 Team NetApp - Endura + 43'45
5 Katusha Team + 55'48
6 Lampre - Merida + 1h06'29
7 Team Europcar + 1h08'31
8 Astana Pro Team + 1h24'24
9 Ag2r - La Mondiale + 1h30'23
10 Sky ProCycling + 1h31'40