20ª ETAPA : 1 Igor Anton Hernandez OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 4h22'32
2 Mikel Landa Meana Blanco Pro Cycling + 30
3 Simon Yates Orica - GreenEDGE + 1'15
4 Francisco Mancebo Perez Garmin-Sharp + 1'50
5 Miguel Angel López Moreno Katusha Team + 2'35
6 Sergio Luis Henao Montoya Vini Fantini - Selle Italia s.t.
7 Tanel Kangert Radioshack - Leopard + 2'50
8 Jarlinson Pantano Gomez Radioshack - Leopard s.t.
9 Dominik Nerz Movistar Team s.t.
10 Louis Meintjes Movistar Team s.t.
11 Amets Txurruka Ansola Sky ProCycling s.t.
12 Eduardo Sepulveda Cannondale Pro Cycling s.t.
13 Andrey Amador Bikkazakova CCC Polsat - Polkowice s.t.
14 José Isidro Maciel Gonçalves Sky ProCycling s.t.
15 Gustavo César Veloso BMC Racing Team s.t.
16 Janez Brajkovic BMC Racing Team s.t.
17 Pierre Latour Euskaltel Euskadi + 3'28
18 Robert Gesink Crelan - Euphony + 3'46
19 Chris Horner BMC Racing Team + 4'30
20 Delio Fernández Cruz Lampre - Merida s.t.
21 Natnael Berhane Teweldemedhin Crelan - Euphony + 4'54
22 Matteo Montaguti Lampre - Merida s.t.
23 Johann Tschopp Euskaltel Euskadi s.t.
24 Daniel Teklehaimanot Girmazion Astana Pro Team s.t.
25 Omar Fraile Matarranz Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team s.t.
26 Ivan Santaromita Katusha Team + 5'22
27 Michele Scarponi Katusha Team + 7'19
28 Ivan Basso Sky ProCycling + 7'55
29 Svein Tuft CCC Polsat - Polkowice s.t.
30 Jonathan Castroviejo Nicolas OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
31 Giovanni Visconti Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 8'32
32 Jérôme Coppel Lampre - Merida + 9'43
33 Pieter Weening Katusha Team s.t.
34 Stefano Pirazzi Blanco Pro Cycling s.t.
35 John Darwin Atapuma Hurtado Astana Pro Team + 10'16
36 Rafael Valls Ferri Euskaltel Euskadi + 10'44
37 Merhawi Kudus Gebremedhin Movistar Team s.t.
38 Sergio Pardilla Bellon Blanco Pro Cycling s.t.
39 Enrico Battaglin Lampre - Merida s.t.
40 Mikael Chérel Astana Pro Team s.t.
41 Romain Sicard Astana Pro Team s.t.
42 David Belda Garcia CCC Polsat - Polkowice + 12'30
43 Fabio Andres Duarte Arevalo Katusha Team s.t.
44 Javier Moreno Bazan BMC Racing Team + 12'38
45 Pierrick Fédrigo Radioshack - Leopard s.t.
46 Bob Jungels Garmin-Sharp + 15'25
47 Serge Pauwels Cannondale Pro Cycling s.t.
48 David López García Astana Pro Team s.t.
49 Kanstantsin Siutsou BMC Racing Team s.t.
50 Janier Alexis Acevedo Calle Crelan - Euphony s.t.
51 Nicolas Edet Radioshack - Leopard s.t.
52 Gorka Izagirre Insausti Orica - GreenEDGE s.t.
53 José Rodolfo Serpa Perez Vini Fantini - Selle Italia s.t.
54 Rui Miguel Barbosa Sousa Vini Fantini - Selle Italia s.t.
55 Enrico Barbin Vini Fantini - Selle Italia + 16'44
56 Paolo Tiralongo Sky ProCycling + 17'06
57 José Herrada Lopez Orica - GreenEDGE + 17'44
58 Thomas De Gendt Radioshack - Leopard + 18'42
59 Alexandre Geniez Orica - GreenEDGE + 19'21
60 Kenny Elissonde OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
61 Robert Power Crelan - Euphony + 20'28
62 Lars Petter Nordhaug Radioshack - Leopard + 21'01
63 Maxime Monfort Movistar Team s.t.
64 Jonathan Hivert CCC Polsat - Polkowice + 22'27
65 Silvio Herklotz Euskaltel Euskadi s.t.
66 Jesse Sergent Astana Pro Team s.t.
67 Marco Marcato Euskaltel Euskadi s.t.
68 Eros Capecchi BMC Racing Team + 22'52
69 José Joao Pimenta Costa Mendes Cannondale Pro Cycling s.t.
70 Stefan Küng Lotto - Belisol s.t.
71 Matteo Pelucchi Lotto - Belisol s.t.
72 Daniel Ricardo Diaz CCC Polsat - Polkowice s.t.
73 Antoine Demoitié Lotto - Belisol s.t.
74 Kristijan Durasek Blanco Pro Cycling s.t.
75 Philip Gaimon OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
76 David Arroyo Duran Blanco Pro Cycling s.t.
77 Jan Polanc Garmin-Sharp s.t.
78 Edgar Miguel Lemos Pinto Euskaltel Euskadi s.t.
79 Alexandr Kolobnev Sky ProCycling s.t.
80 Diego Rosa Orica - GreenEDGE s.t.
81 Brice Feillu Lotto - Belisol s.t.
82 Manuele Boaro Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team s.t.
83 Peter Stetina Garmin-Sharp s.t.
84 Moreno Moser Vini Fantini - Selle Italia s.t.
85 Fabio Felline Garmin-Sharp s.t.
86 Joey Rosskopf OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
87 Brent Bookwalter Katusha Team s.t.
88 Alexis Gougeard Cannondale Pro Cycling s.t.
89 Ruben Fernandez Andujar Euskaltel Euskadi s.t.
90 Lieuwe Westra Sky ProCycling s.t.
91 Heinrich Haussler Lampre - Merida + 24'00
92 Martin Elmiger Blanco Pro Cycling s.t.
93 Andriy Grivko Orica - GreenEDGE s.t.
94 Francisco José Ventoso Alberdi Movistar Team s.t.
95 Davide Appollonio Radioshack - Leopard s.t.
96 Alexei Tsatevich Orica - GreenEDGE s.t.
97 Valerio Agnoli Lotto - Belisol s.t.
98 Christophe Riblon Sky ProCycling s.t.
99 Alessandro Petacchi Astana Pro Team s.t.
100 Cameron Meyer Katusha Team s.t.
101 Jasper Stuyven Garmin-Sharp s.t.
102 Andrea Palini Lampre - Merida s.t.
103 Gianluca Brambilla Radioshack - Leopard s.t.
104 Carlos Barbero Cuesta Cannondale Pro Cycling s.t.
105 Kristof Vandewalle Katusha Team s.t.
106 Kevin Reza Movistar Team s.t.
107 Filippo Pozzato Lampre - Merida s.t.
108 Arnold Jeannesson Crelan - Euphony s.t.
109 Lawson Craddock Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team s.t.
110 Manuel Belletti Blanco Pro Cycling s.t.
111 Juan José Cobo Acebo Vini Fantini - Selle Italia s.t.
112 Edward Theuns Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team s.t.
113 Rick Zabel Garmin-Sharp s.t.
114 Andrea Guardini CCC Polsat - Polkowice s.t.
115 Maciej Bodnar OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
116 Daniel Oss Movistar Team s.t.
117 Mark Renshaw Lotto - Belisol s.t.
118 Roberto Ferrari CCC Polsat - Polkowice s.t.
119 Bruno Manuel Silva Pires Garmin-Sharp s.t.
120 Oscar Gatto Crelan - Euphony s.t.
121 Maxime Vantomme Crelan - Euphony s.t.
122 Luca Paolini Vini Fantini - Selle Italia s.t.
123 Kris Boeckmans Blanco Pro Cycling s.t.
124 Tobias Ludvigsson Euskaltel Euskadi s.t.
125 Rasmus Christian Quaade CCC Polsat - Polkowice s.t.
126 Alex Dowsett Lampre - Merida s.t.
127 Caleb Ewan Lotto - Belisol s.t.
128 Michael Hepburn BMC Racing Team s.t.
129 Anton Vorobyev Cannondale Pro Cycling s.t.
130 Nicola Ruffoni Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team s.t.
131 David Cimolai Astana Pro Team s.t.
132 Steele Von Hoff OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
133 Chris Anker Sørensen Sky ProCycling s.t.
134 Sven Erik Bystrøm Lotto - Belisol s.t.
135 Nikias Arndt Orica - GreenEDGE s.t.
136 Wouter Wippert OmegaPharma - Quick Step Cycling Team s.t.
137 Zico Waeytens Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 31'28
GERAL : 1 Sergio Luis Henao Montoya Vini Fantini - Selle Italia 86h41'30
2 Mikel Landa Meana Blanco Pro Cycling + 35
3 Simon Yates Orica - GreenEDGE + 2'19
4 Louis Meintjes Movistar Team + 5'40
5 Eduardo Sepulveda Cannondale Pro Cycling + 6'49
6 Miguel Angel López Moreno Katusha Team + 7'06
7 Igor Anton Hernandez OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 7'49
8 Gustavo César Veloso BMC Racing Team + 8'44
9 Tanel Kangert Radioshack - Leopard + 9'49
10 José Isidro Maciel Gonçalves Sky ProCycling + 10'31
11 Andrey Amador Bikkazakova CCC Polsat - Polkowice + 10'35
12 Robert Gesink Crelan - Euphony + 11'10
13 Pierre Latour Euskaltel Euskadi + 11'35
14 Chris Horner BMC Racing Team + 13'23
15 Delio Fernández Cruz Lampre - Merida + 15'22
16 Michele Scarponi Katusha Team + 16'28
17 Enrico Battaglin Lampre - Merida + 22'45
18 Ivan Basso Sky ProCycling + 23'02
19 Giovanni Visconti Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 24'52
20 Amets Txurruka Ansola Sky ProCycling + 28'49
21 Dominik Nerz Movistar Team + 32'30
22 Francisco Mancebo Perez Garmin-Sharp + 36'17
23 Pieter Weening Katusha Team + 36'50
24 Merhawi Kudus Gebremedhin Movistar Team + 42'22
25 Mikael Chérel Astana Pro Team + 42'41
26 Rafael Valls Ferri Euskaltel Euskadi + 42'50
27 Stefano Pirazzi Blanco Pro Cycling + 43'18
28 Daniel Teklehaimanot Girmazion Astana Pro Team + 43'28
29 Janier Alexis Acevedo Calle Crelan - Euphony + 45'09
30 Sergio Pardilla Bellon Blanco Pro Cycling + 46'34
31 Janez Brajkovic BMC Racing Team + 48'41
32 Fabio Andres Duarte Arevalo Katusha Team + 50'41
33 Javier Moreno Bazan BMC Racing Team + 53'02
34 John Darwin Atapuma Hurtado Astana Pro Team + 53'08
35 David Belda Garcia CCC Polsat - Polkowice + 53'58
36 José Joao Pimenta Costa Mendes Cannondale Pro Cycling + 54'12
37 David López García Astana Pro Team + 1h01'14
38 Maxime Monfort Movistar Team + 1h03'18
39 Pierrick Fédrigo Radioshack - Leopard + 1h05'05
40 Alexandre Geniez Orica - GreenEDGE + 1h07'21
41 Jérôme Coppel Lampre - Merida + 1h14'31
42 Rui Miguel Barbosa Sousa Vini Fantini - Selle Italia + 1h21'45
43 Gorka Izagirre Insausti Orica - GreenEDGE + 1h27'00
44 José Herrada Lopez Orica - GreenEDGE + 1h32'24
45 Robert Power Crelan - Euphony + 1h36'43
46 Serge Pauwels Cannondale Pro Cycling + 1h36'49
47 Natnael Berhane Teweldemedhin Crelan - Euphony + 1h38'31
48 Jarlinson Pantano Gomez Radioshack - Leopard + 1h42'49
49 Matteo Montaguti Lampre - Merida + 1h43'30
50 Jonathan Hivert CCC Polsat - Polkowice + 1h46'43
51 Kenny Elissonde OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 1h48'37
52 Silvio Herklotz Euskaltel Euskadi + 1h52'59
53 Enrico Barbin Vini Fantini - Selle Italia + 1h53'15
54 Daniel Ricardo Diaz CCC Polsat - Polkowice + 1h55'23
55 Juan José Cobo Acebo Vini Fantini - Selle Italia + 1h56'39
56 Paolo Tiralongo Sky ProCycling + 1h57'14
57 José Rodolfo Serpa Perez Vini Fantini - Selle Italia + 1h59'36
58 Thomas De Gendt Radioshack - Leopard + 2h00'10
59 Edgar Miguel Lemos Pinto Euskaltel Euskadi + 2h02'01
60 Ivan Santaromita Katusha Team + 2h02'59
61 Johann Tschopp Euskaltel Euskadi + 2h05'27
62 David Arroyo Duran Blanco Pro Cycling + 2h08'19
63 Philip Gaimon OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 2h08'23
64 Lars Petter Nordhaug Radioshack - Leopard + 2h08'25
65 Kanstantsin Siutsou BMC Racing Team + 2h08'54
66 Omar Fraile Matarranz Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 2h11'00
67 Diego Rosa Orica - GreenEDGE + 2h12'16
68 Alexis Gougeard Cannondale Pro Cycling + 2h15'22
69 Luca Paolini Vini Fantini - Selle Italia + 2h16'27
70 Bob Jungels Garmin-Sharp + 2h17'31
71 Nicolas Edet Radioshack - Leopard + 2h19'38
72 Kristijan Durasek Blanco Pro Cycling + 2h23'04
73 Joey Rosskopf OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 2h25'05
74 Gianluca Brambilla Radioshack - Leopard + 2h25'35
75 Alexandr Kolobnev Sky ProCycling + 2h26'57
76 Moreno Moser Vini Fantini - Selle Italia + 2h27'30
77 Jonathan Castroviejo Nicolas OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 2h28'04
78 Francisco José Ventoso Alberdi Movistar Team + 2h29'29
79 Arnold Jeannesson Crelan - Euphony + 2h29'31
80 Romain Sicard Astana Pro Team + 2h30'35
81 Brice Feillu Lotto - Belisol + 2h30'55
82 Marco Marcato Euskaltel Euskadi + 2h32'56
83 Cameron Meyer Katusha Team + 2h33'31
84 Christophe Riblon Sky ProCycling + 2h37'27
85 Martin Elmiger Blanco Pro Cycling + 2h39'31
86 Kevin Reza Movistar Team + 2h42'38
87 Brent Bookwalter Katusha Team + 2h43'22
88 Lawson Craddock Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 2h46'20
89 Eros Capecchi BMC Racing Team + 2h46'26
90 Manuel Belletti Blanco Pro Cycling + 2h51'20
91 Andriy Grivko Orica - GreenEDGE + 2h51'37
92 Kristof Vandewalle Katusha Team + 2h51'54
93 Ruben Fernandez Andujar Euskaltel Euskadi + 2h52'28
94 Filippo Pozzato Lampre - Merida + 2h52'52
95 Daniel Oss Movistar Team + 2h53'47
96 Lieuwe Westra Sky ProCycling + 2h56'33
97 Steele Von Hoff OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 2h56'59
98 Maxime Vantomme Crelan - Euphony + 2h58'10
99 Oscar Gatto Crelan - Euphony + 3h03'19
100 Nikias Arndt Orica - GreenEDGE + 3h08'00
101 Davide Appollonio Radioshack - Leopard + 3h09'45
102 Chris Anker Sørensen Sky ProCycling + 3h13'38
103 Fabio Felline Garmin-Sharp + 3h17'26
104 Heinrich Haussler Lampre - Merida + 3h35'55
105 Manuele Boaro Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 3h38'31
106 Michael Hepburn BMC Racing Team + 3h39'44
107 Peter Stetina Garmin-Sharp + 3h41'27
108 Jan Polanc Garmin-Sharp + 3h43'01
109 Roberto Ferrari CCC Polsat - Polkowice + 3h43'50
110 Tobias Ludvigsson Euskaltel Euskadi + 3h45'22
111 Valerio Agnoli Lotto - Belisol + 3h46'35
112 Anton Vorobyev Cannondale Pro Cycling + 3h51'03
113 Kris Boeckmans Blanco Pro Cycling + 3h54'35
114 Bruno Manuel Silva Pires Garmin-Sharp + 3h55'50
115 Alexei Tsatevich Orica - GreenEDGE + 3h57'39
116 Alex Dowsett Lampre - Merida + 3h57'40
117 David Cimolai Astana Pro Team + 3h58'10
118 Svein Tuft CCC Polsat - Polkowice + 3h59'10
119 Jesse Sergent Astana Pro Team + 4h00'54
120 Andrea Palini Lampre - Merida + 4h04'18
121 Maciej Bodnar OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 4h04'45
122 Alessandro Petacchi Astana Pro Team + 4h06'45
123 Jasper Stuyven Garmin-Sharp + 4h07'48
124 Wouter Wippert OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 4h07'59
125 Zico Waeytens Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 4h09'28
126 Edward Theuns Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 4h10'46
127 Matteo Pelucchi Lotto - Belisol + 4h16'41
128 Caleb Ewan Lotto - Belisol + 4h18'57
129 Antoine Demoitié Lotto - Belisol + 4h21'27
130 Carlos Barbero Cuesta Cannondale Pro Cycling + 4h24'32
131 Sven Erik Bystrøm Lotto - Belisol + 4h24'33
132 Rasmus Christian Quaade CCC Polsat - Polkowice + 4h26'29
133 Nicola Ruffoni Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 4h27'07
134 Rick Zabel Garmin-Sharp + 4h34'15
135 Stefan Küng Lotto - Belisol + 4h37'39
136 Mark Renshaw Lotto - Belisol + 4h46'47
137 Andrea Guardini CCC Polsat - Polkowice + 4h57'27
PONTOS : 1 Igor Anton Hernandez OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 166
2 Simon Yates Orica - GreenEDGE 165
3 Mikel Landa Meana Blanco Pro Cycling 155
4 Sergio Luis Henao Montoya Vini Fantini - Selle Italia 117
5 Louis Meintjes Movistar Team 106
6 Andrey Amador Bikkazakova CCC Polsat - Polkowice 103
7 Delio Fernández Cruz Lampre - Merida 95
8 Eduardo Sepulveda Cannondale Pro Cycling 90
9 Carlos Barbero Cuesta Cannondale Pro Cycling 87
10 Fabio Felline Garmin-Sharp 85
11 Kris Boeckmans Blanco Pro Cycling 82
12 Robert Gesink Crelan - Euphony 80
13 Edward Theuns Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 74
14 José Isidro Maciel Gonçalves Sky ProCycling 68
15 Caleb Ewan Lotto - Belisol 63
16 Gustavo César Veloso BMC Racing Team 55
17 Miguel Angel López Moreno Katusha Team 50
18 Amets Txurruka Ansola Sky ProCycling 47
19 Tanel Kangert Radioshack - Leopard 46
20 David Belda Garcia CCC Polsat - Polkowice 43
21 Matteo Pelucchi Lotto - Belisol 40
22 Enrico Battaglin Lampre - Merida 39
23 Wouter Wippert OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 39
24 Alexei Tsatevich Orica - GreenEDGE 37
25 Pierre Latour Euskaltel Euskadi 34
26 Francisco Mancebo Perez Garmin-Sharp 33
27 Chris Horner BMC Racing Team 32
28 Daniel Ricardo Diaz CCC Polsat - Polkowice 30
29 Gorka Izagirre Insausti Orica - GreenEDGE 29
30 Mikael Chérel Astana Pro Team 28
31 Serge Pauwels Cannondale Pro Cycling 27
32 David Cimolai Astana Pro Team 26
33 Andrea Palini Lampre - Merida 26
34 Dominik Nerz Movistar Team 25
35 Francisco José Ventoso Alberdi Movistar Team 25
36 Lawson Craddock Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 24
37 Giovanni Visconti Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 23
38 Merhawi Kudus Gebremedhin Movistar Team 22
39 David López García Astana Pro Team 22
40 Robert Power Crelan - Euphony 22
41 Ivan Basso Sky ProCycling 21
42 Rafael Valls Ferri Euskaltel Euskadi 20
43 Lars Petter Nordhaug Radioshack - Leopard 19
44 Ivan Santaromita Katusha Team 17
45 Alexandr Kolobnev Sky ProCycling 16
46 Omar Fraile Matarranz Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 16
47 Brice Feillu Lotto - Belisol 16
48 Davide Appollonio Radioshack - Leopard 16
49 Daniel Oss Movistar Team 15
50 Rui Miguel Barbosa Sousa Vini Fantini - Selle Italia 14
51 Enrico Barbin Vini Fantini - Selle Italia 14
52 Jarlinson Pantano Gomez Radioshack - Leopard 14
53 Bob Jungels Garmin-Sharp 14
54 Ruben Fernandez Andujar Euskaltel Euskadi 14
55 Michele Scarponi Katusha Team 13
56 Kenny Elissonde OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 13
57 Arnold Jeannesson Crelan - Euphony 13
58 Maxime Vantomme Crelan - Euphony 13
59 Roberto Ferrari CCC Polsat - Polkowice 13
60 Maxime Monfort Movistar Team 12
61 Pierrick Fédrigo Radioshack - Leopard 12
62 Stefano Pirazzi Blanco Pro Cycling 11
63 Matteo Montaguti Lampre - Merida 10
64 Javier Moreno Bazan BMC Racing Team 9
65 Alexandre Geniez Orica - GreenEDGE 9
66 Alexis Gougeard Cannondale Pro Cycling 9
67 Gianluca Brambilla Radioshack - Leopard 9
68 Nicola Ruffoni Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 9
69 Janier Alexis Acevedo Calle Crelan - Euphony 8
70 Joey Rosskopf OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 8
71 Manuel Belletti Blanco Pro Cycling 8
72 Manuele Boaro Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 8
73 Andrea Guardini CCC Polsat - Polkowice 8
74 Jérôme Coppel Lampre - Merida 7
75 Marco Marcato Euskaltel Euskadi 7
76 Pieter Weening Katusha Team 6
77 Edgar Miguel Lemos Pinto Euskaltel Euskadi 5
78 Paolo Tiralongo Sky ProCycling 5
79 Martin Elmiger Blanco Pro Cycling 5
80 Daniel Teklehaimanot Girmazion Astana Pro Team 4
81 Silvio Herklotz Euskaltel Euskadi 4
82 Philip Gaimon OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 4
83 Kanstantsin Siutsou BMC Racing Team 4
84 Filippo Pozzato Lampre - Merida 4
85 Chris Anker Sørensen Sky ProCycling 4
86 Sergio Pardilla Bellon Blanco Pro Cycling 3
87 Janez Brajkovic BMC Racing Team 2
88 Oscar Gatto Crelan - Euphony 2
89 Nikias Arndt Orica - GreenEDGE 2
90 John Darwin Atapuma Hurtado Astana Pro Team 1
91 Juan José Cobo Acebo Vini Fantini - Selle Italia 1
92 José Rodolfo Serpa Perez Vini Fantini - Selle Italia 1
93 Jonathan Castroviejo Nicolas OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 1
94 Lieuwe Westra Sky ProCycling 1
95 Antoine Demoitié Lotto - Belisol 1
MONTANHA : 1 Mikel Landa Meana Blanco Pro Cycling 103
2 Omar Fraile Matarranz Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 103
3 Igor Anton Hernandez OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 68
4 Simon Yates Orica - GreenEDGE 59
5 Andrey Amador Bikkazakova CCC Polsat - Polkowice 59
6 Sergio Luis Henao Montoya Vini Fantini - Selle Italia 57
7 Dominik Nerz Movistar Team 57
8 Daniel Teklehaimanot Girmazion Astana Pro Team 57
9 Francisco Mancebo Perez Garmin-Sharp 55
10 Daniel Ricardo Diaz CCC Polsat - Polkowice 54
11 Mikael Chérel Astana Pro Team 52
12 Maxime Monfort Movistar Team 51
13 Brice Feillu Lotto - Belisol 49
14 Amets Txurruka Ansola Sky ProCycling 48
15 Janez Brajkovic BMC Racing Team 47
16 Ivan Santaromita Katusha Team 41
17 Pierrick Fédrigo Radioshack - Leopard 38
18 Delio Fernández Cruz Lampre - Merida 35
19 Giovanni Visconti Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 34
20 Ivan Basso Sky ProCycling 32
21 Louis Meintjes Movistar Team 31
22 Robert Power Crelan - Euphony 31
23 Joey Rosskopf OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 31
24 Silvio Herklotz Euskaltel Euskadi 27
25 Alexis Gougeard Cannondale Pro Cycling 24
26 Eduardo Sepulveda Cannondale Pro Cycling 23
27 Miguel Angel López Moreno Katusha Team 22
28 Paolo Tiralongo Sky ProCycling 22
29 Jarlinson Pantano Gomez Radioshack - Leopard 20
30 Ruben Fernandez Andujar Euskaltel Euskadi 20
31 Lawson Craddock Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 19
32 Oscar Gatto Crelan - Euphony 19
33 Robert Gesink Crelan - Euphony 18
34 Rui Miguel Barbosa Sousa Vini Fantini - Selle Italia 18
35 Serge Pauwels Cannondale Pro Cycling 18
36 Kenny Elissonde OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 18
37 David Belda Garcia CCC Polsat - Polkowice 16
38 David López García Astana Pro Team 16
39 Natnael Berhane Teweldemedhin Crelan - Euphony 16
40 Lars Petter Nordhaug Radioshack - Leopard 16
41 Chris Anker Sørensen Sky ProCycling 15
42 Merhawi Kudus Gebremedhin Movistar Team 14
43 Rafael Valls Ferri Euskaltel Euskadi 14
44 Svein Tuft CCC Polsat - Polkowice 14
45 José Isidro Maciel Gonçalves Sky ProCycling 13
46 Jonathan Hivert CCC Polsat - Polkowice 13
47 Alexandr Kolobnev Sky ProCycling 11
48 Gustavo César Veloso BMC Racing Team 10
49 Matteo Montaguti Lampre - Merida 10
50 Tanel Kangert Radioshack - Leopard 9
51 Enrico Barbin Vini Fantini - Selle Italia 9
52 Pierre Latour Euskaltel Euskadi 8
53 Marco Marcato Euskaltel Euskadi 8
54 Edgar Miguel Lemos Pinto Euskaltel Euskadi 7
55 Gianluca Brambilla Radioshack - Leopard 7
56 Gorka Izagirre Insausti Orica - GreenEDGE 6
57 Nicolas Edet Radioshack - Leopard 6
58 Filippo Pozzato Lampre - Merida 6
59 Fabio Felline Garmin-Sharp 6
60 David Arroyo Duran Blanco Pro Cycling 5
61 Bob Jungels Garmin-Sharp 5
62 Javier Moreno Bazan BMC Racing Team 4
63 Zico Waeytens Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 4
64 Antoine Demoitié Lotto - Belisol 3
65 John Darwin Atapuma Hurtado Astana Pro Team 2
66 Johann Tschopp Euskaltel Euskadi 2
67 Arnold Jeannesson Crelan - Euphony 2
68 Martin Elmiger Blanco Pro Cycling 2
69 Manuele Boaro Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 2
70 Kris Boeckmans Blanco Pro Cycling 2
71 Michele Scarponi Katusha Team 1
72 Juan José Cobo Acebo Vini Fantini - Selle Italia 1
73 José Rodolfo Serpa Perez Vini Fantini - Selle Italia 1
74 Jonathan Castroviejo Nicolas OmegaPharma - Quick Step Cycling Team 1
75 Valerio Agnoli Lotto - Belisol 1
JOVENS : 1 Mikel Landa Meana Blanco Pro Cycling 86h42'05
2 Simon Yates Orica - GreenEDGE + 1'44
3 Louis Meintjes Movistar Team + 5'05
4 Eduardo Sepulveda Cannondale Pro Cycling + 6'14
5 Miguel Angel López Moreno Katusha Team + 6'31
6 José Isidro Maciel Gonçalves Sky ProCycling + 9'56
7 Pierre Latour Euskaltel Euskadi + 11'00
8 Enrico Battaglin Lampre - Merida + 22'10
9 Dominik Nerz Movistar Team + 31'55
10 Merhawi Kudus Gebremedhin Movistar Team + 41'47
EQUIPAS : 1 Katusha Team 259h43'48
2 Sky ProCycling + 1'01
3 BMC Racing Team + 2'23
4 Movistar Team + 9'37
5 Lampre - Merida + 25'42
6 Blanco Pro Cycling + 37'12
7 Crelan - Euphony + 48'31
8 Cannondale Pro Cycling + 52'07
9 Astana Pro Team + 58'05
10 Euskaltel Euskadi + 58'54
11 CCC Polsat - Polkowice + 1h12'30
12 Radioshack - Leopard + 1h30'31
13 Orica - GreenEDGE + 1h37'20
14 Vini Fantini - Selle Italia + 1h58'52
15 OmegaPharma - Quick Step Cycling Team + 2h22'44
16 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team + 3h13'10
17 Garmin-Sharp + 4h49'56
18 Lotto - Belisol + 9h20'00