AG2R LA MONDIALE BAGDONAS Gediminas
CHEREL Mickaël
GOUGEARD Alexis
KADRI Blel
MINARD Sébastien
MONTAGUTI Matteo
NOCENTINI Rinaldo
POZZOVIVO Domenico
VAN SUMMEREN Johan
ASTANA PRO TEAM ARU Fabio
CATALDO Dario
LANDA MEANA Mikel
NIBALI Vincenzo
ROSA Diego
SANCHEZ GIL Luis Leon
TIRALONGO Paolo
VANOTTI Alessandro
ZEITS Andrey
BMC RACING TEAM ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin
BURGHARDT Marcus
DE MARCHI Alessandro
DRUCKER Jean Pierre
MOINARD Amaël
ROSSKOPF Joey
SANCHEZ GONZALEZ Samuel
VAN GARDEREN Tejay
VELITS Peter
CAJA RURAL-SEGUROS RGA ARROYO DURAN David
BARBERO CUESTA Carlos
BILBAO Pello
FRAILE MATARRANZ Omar
GONCALVES José
MADRAZO Ángel
MAS BONET Luis
TXURRUKA ANSOLA Amets
VILELA Ricardo
COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS BAGOT Yohan
BOUHANNI Nacer
HARDY Romain
LEMOINE Cyril
NAVARRO GARCIA Daniel
ROLLIN Dominique
ROSSETTO Stéphane
SIMON Julien
SOUPE Geoffrey
COLOMBIA CANO ARDILA Alex Norberto
DUARTE AREVALO Fabio Andres
DUQUE Leonardo
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
QUINTERO NORENA Carlos Julian
RAMIREZ CHACON Brayan Stiven
RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
VALENCIA Juan Pablo
ETIXX - QUICK STEP BOUET Maxime
BRAMBILLA Gianluca
DE LA CRUZ MELGAREJO David
KEISSE Iljo
MAES Nikolas
SERRY Pieter
TERPSTRA Niki
VELITS Martin
VERONA QUINTANILLA Carlos
FDJ COURTEILLE Arnaud
DELAGE Mickael
ELISSONDE Kenny
FISCHER Murilo Antonio
LE GAC Olivier
MANZIN Lorrenzo
PICHON Laurent
REZA Kevin
VEIKKANEN Jussi
IAM CYCLING AREGGER Marcel
CHAVANEL Sylvain
COPPEL Jerome
DEGAND Thomas
PELLAUD Simon
PELUCCHI Matteo
REYNES MIMO Vicente
TANNER David
WARBASSE Larry
LAMPRE - MERIDA CATTANEO Mattia
CONTI Valerio
DURASEK Kristijan
GRMAY Tsgabu
KOSHEVOY Ilia
NIEMIEC Przemyslaw
PLAZA MOLINA Ruben
RICHEZE Ariel Maximiliano
OLIVEIRA Nélson
LOTTO - SOUDAL BOECKMANS Kris
DE BUYST Jasper
DE CLERCQ Bart
DE GENDT Thomas
HANSEN Adam
MONFORT Maxime
VAN DEN BROECK Jurgen
VAN DER SANDE Tosh
VANENDERT Jelle
MOVISTAR TEAM AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey
ERVITI Imanol
MORENO BAZAN Javier
QUINTANA ROJAS Nairo Alexander
ROJAS GIL Jose Joaquin
SUTHERLAND Rory
VALVERDE BELMONTE Alejandro
VENTOSO ALBERDI Francisco José
VISCONTI Giovanni
MTN - QHUBEKA BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael
CUMMINGS Stephen
JIM Songezo
MEINTJES Louis
REGUIGUI Youcef
SBARAGLI Kristian
THOMSON Jay Robert
VAN ZYL Johann
VENTER Jacobus
ORICA GREENEDGE CHAVES RUBIO Johan Esteban
DOCKER Mitchell
EWAN Caleb
GERRANS Simon
HAYMAN Mathew
HOWSON Damien
IMPEY Daryl
KEUKELEIRE Jens
MEYER Cameron
TEAM CANNONDALE - GARMIN CARDOSO André
DOMBROWSKI Joseph Lloyd
HOWES Alex
KING Benjamin
MARTIN Daniel
MOHORIC Matej
MOSER Moreno Italy
TALANSKY Andrew
VILLELLA Davide
TEAM EUROPCAR ARASHIRO Yukiya
COUSIN Jerome
DUCHESNE Antoine
ENGOULVENT Jimmy
GAUTIER Cyril
HUREL Tony
JEANDESBOZ Fabrice
ROLLAND Pierre
SICARD Romain
TEAM GIANT-ALPECIN CRADDOCK Lawson
DE KORT Koen
DEGENKOLB John
DUMOULIN Tom
FROHLINGER Johannes
HUPOND Thierry
MEZGEC Luka
STAMSNIJDER Tom
WAEYTENS Zico
TEAM KATUSHA ISAYCHEV Vladimir
KOCHETKOV Pavel
LOSADA ALGUACIL Alberto
MORENO FERNANDEZ Daniel
RODRIGUEZ OLIVER Joaquin
SILIN Egor
VICIOSO ARCOS Angel
VORGANOV Eduard
TEAM LOTTO NL - JUMBO BENNETT George
KEIZER Martijn
LINDEMAN Bertjan
ROOSEN Timo
TEUNISSEN Mike
TJALLINGII Maarten
VAN ASBROECK Tom
VAN WINDEN Dennis
WYNANTS Maarten
TEAM SKY BOSWELL Ian
FROOME Christopher
HENAO MONTOYA Sergio
KIRYIENKA Vasil
KNEES Christian
NIEVE ITURALDE Mikel
PUCCIO Salvatore
ROCHE Nicholas
THOMAS Geraint
TINKOFF - SAXO BENNATI Daniele
BODNAR Maciej
BRUTT Pavel
HANSEN Jesper
MAJKA Rafal
MCCARTHY Jay
PAULINHO Sérgio
POLJANSKI Pawel
SAGAN Peter
TREK FACTORY RACING CANCELLARA Fabian
IRIZAR ARANBURU Markel
POPOVYCH Yaroslav
SCHLECK Frank
STUYVEN Jasper
VAN POPPEL Boy
VAN POPPEL Danny
ZOIDL Riccardo
ZUBELDIA AGIRRE Haimar