TEAM KATUSHA: 1 .
KRISTOFF Alexander
2 .
GUARNIERI Jacopo
3 .
HALLER Marco
4 .
KOLOBNEV Alexandr
5 .
KOZONTCHUK Dmitry
6 .
LAGUTIN Sergey
7 .
PAOLINI Luca
8 .
SMUKULIS Gatis
AG2R LA MONDIALE: 11 .
NOCENTINI Rinaldo
12 .
BAKELANTS Jan
13 .
BÉRARD Julien
14 .
DUMOULIN Samuel
15 .
GRETSCH Patrick
16 .
MONTAGUTI Matteo
17 .
RIBLON Christophe
18 .
VANSUMMEREN Johan
ANDRONI GIOCATTOLI: 21 .
PELLIZOTTI Franco
22 .
BANDIERA Marco
23 .
DALL'ANTONIA Tiziano
24 .
FRAPPORTI Marco
25 .
GATTO Oscar
26 .
STORTONI Simone
27 .
TABORRE Fabio
28 .
TVETCOV Serghei
ASTANA PRO TEAM: 31 .
NIBALI Vincenzo
32 .
BOOM Lars
33 .
BOZIC Borut
34 .
GRIVKO Andriy
35 .
GUARDINI Andrea
36 .
LUTSENKO Alexey
37 .
SCARPONI Michele
38 .
TLEUBAYEV Ruslan
BARDIANI - CSF PRO TEAM: 41 .
BATTAGLIN Enrico
42 .
BARBIN Enrico
43 .
BOEM Nicola
44 .
COLBRELLI Sonny
45 .
SIMION Paolo
46 .
PIRAZZI Stefano
47 .
CHIRICO Luca
48 .
ZARDINI Edoardo
BMC RACING TEAM: 51 .
GILBERT Philippe
52 .
DE MARCHI Alessandro
53 .
DILLIER Silvan
54 .
OSS Daniel
55 .
QUINZIATO Manuel
56 .
SCHAR Michael
57 .
VAN AVERMAET Greg
58 .
WYSS Danilo
BORA-ARGON 18: 61 .
BÁRTA Jan
62 .
BENEDETTI Cesare
63 .
BENNETT Sam
64 .
DEMPSTER Zakkari
65 .
HUZARSKI Bartosz
66 .
SALERNO Cristiano
67 .
THURAU Bjorn
68 .
VOSS Paul
CCC SPRANDI POLKOWICE: 71 .
BOLE Grega
72 .
DELLE STELLE Cristian
73 .
KUREK Adrian
74 .
MATYSIAK Bartlomiej
75 .
KIENDYS Tomasz
76 .
PATERSKI Maciej
77 .
MARYCZ Jaroslaw
78 .
SAMOILAU Branislau
COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS 81 .
BOUHANNI Nacer
82 .
JÕEÄÄR Gert
83 .
LAPORTE Christophe
84 .
LEMOINE Cyril
85 .
PETIT Adrien
86 .
ROLLIN Dominique
87 .
SENECHAL Florian
88 .
VERHELST Louis
TEAM COLOMBIA: 91 .
AVILA Edwin
92 .
DUARTE Fabio
93 .
MOLANO Juan Sebastian
94 .
RAMIREZ Carlos Mario
95 .
QUINTERO Carlos
96 .
RAMIREZ Brayan Steven
97 .
RUBIANO Miguel Angel
98 .
VALENCIA Juan Pablo
ETIXX - QUICK STEP: 101 .
KWIATKOWSKI Michal
102 .
CAVENDISH Mark
103 .
GOLAS Michal
104 .
RENSHAW Mark
105 .
SABATINI Fabio
106 .
STYBAR Zdenek
107 .
VERMOTE Julien
108 .
VANDENBERGH Stijn
FDJ: 111 .
DÉMARE Arnaud
112 .
BONNET William
113 .
CHAVANEL Sébastien
114 .
LADAGNOUS Matthieu
115 .
LE BON Johan
116 .
OFFREDO Yoann
117 .
PICHON Laurent
118 .
VAUGRENARD Benoit
IAM CYCLING: 121 .
CHAVANEL Sylvain
122 .
HAUSSLER Heinrich
123 .
PINEAU Jérome
124 .
KLUGE Roger
125 .
TANNER David
126 .
REYNES Vicente
127 .
SARAMOTINS Aleksejs
128 .
VAN GENECHTEN Jonas
LAMPRE - MERIDA: 131 .
POZZATO Filippo
132 .
BONIFAZIO Niccolo
133 .
BONO Matteo
134 .
CIMOLAI Davide
135 .
COSTA Rui
136 .
SERPA Jose Rodolfo
137 .
MORI Manuele
138 .
RICHEZE Ariel Maximiliano
LOTTO SOUDAL: 141 .
GREIPEL André
142 .
BOECKMANS Kris
143 .
GALLOPIN Tony
144 .
HANSEN Adam
145 .
ROELANDTS Jurgen
146 .
SIEBERG Marcel
147 .
VANENDERT Jelle
148 .
WELLENS Tim
MOVISTAR TEAM: 151 .
VALVERDE Alejandro
152 .
DOWSETT Alex
153 .
IZAGIRRE Ion
154 .
LOBATO Juan José
155 .
MALORI Adriano
156 .
ROJAS José Joaquín
157 .
SÜTTERLIN Jasha
158 .
VISCONTI Giovanni
MTN - QHUBEKA: 161 .
CIOLEK Gerald
162 .
BOASSON HAGEN Edvald
163 .
CUMMINGS Stephen
164 .
GOSS Matthew
165 .
JANSE VAN RENSBURG Reinardt
166 .
PAUWELS Serge
167 .
SBARAGLI Kristian
168 .
VENTER Jaco
ORICA GREENEDGE: 171 .
MATTHEWS Michael
172 .
CLARKE Simon
173 .
DURBRIDGE Luke
174 .
HAYMAN Mathew
175 .
HEPBURN Michael
176 .
IMPEY Daryl
177 .
MOURIS Jens
178 .
YATES Simon
TEAM CANNONDALE - GARMIN: 181 .
NAVARDAUSKAS Ramunas
182 .
BAUER Jack
183 .
HAAS Nathan
184 .
NORMAN HANSEN Lasse
185 .
KING Benjamin
186 .
LANGEVELD Sebastian
187 .
MOSER Moreno
188 .
VILLELLA Davide
TEAM GIANT - ALPECIN: 191 .
DEGENKOLB John
192 .
DE BACKER Bert
193 .
CURVERS Roy
194 .
DE KORT Koen
195 .
DUMOULIN Tom
196 .
HAGA Chad
197 .
TIMMER Albert
198 .
WAEYTENS Zico
TEAM LOTTONL-JUMBO: 201 .
TJALLINGII Maarten
202 .
FLENS Rick
203 .
HOFLAND Moreno
204 .
LINDEMAN Bert-Jan
205 .
MARTENS Paul
206 .
TANKINK Bram
207 .
LEEZER Tom
208 .
WAGNER Robert
TEAM NOVO NORDISK: 211 .
DE MESMAEKER Kevin
212 .
HENTTALA Joonas
213 .
LEFRANCOIS Nicolas
214 .
LOZANO David
215 .
MEJIAS Javier
216 .
PERON Andrea
217 .
PLANET Charles
218 .
VERSCHOOR Martijn
TEAM SKY: 221 .
SWIFT Ben
222 .
EISEL Bernhard
223 .
FENN Andrew
224 .
NORDHAUG Lars Petter
225 .
PUCCIO Salvatore
226 .
ROWE Luke
227 .
STANNARD Ian
228 .
THOMAS Geraint
TINKOFF - SAXO: 231 .
SAGAN Peter
232 .
BENNATI Daniele
233 .
BOARO Manuele
234 .
BODNAR Maciej
235 .
BRESCHEL Matti
236 .
JUUL-JENSEN Christopher
237 .
KREUZIGER Roman
238 .
TOSATTO Matteo
TREK FACTORY RACING: 241 .
CANCELLARA Fabian
242 .
ALAFACI Eugenio
243 .
FELLINE Fabio
244 .
NIZZOLO Giacomo
245 .
POPOVYCH Yaroslav
246 .
RAST Gregory
247 .
ROULSTON Hayden
248 .
ARREDONDO Julián David