GP Costa degli Etruschi : 1 Danilo Hondo Rabobank 4h50'062 Manuel Antonio Cardoso Carvalhelhos - Boavista s.t.
3 Fabio Baldato Team Tenax Salmilano s.t.
4 Erik Zabel Team Milram s.t.
5 Paride Grillo Ceramica Panaria - Navigare s.t.
6 Gabriele Balducci Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
7 Servais Knaven Quick Step - Innergetic s.t.
8 Enrico Gasparotto Liquigas s.t.
9 Steven De Jongh Quick Step - Innergetic s.t.
10 Jurgen Van Loocke Landbouwkrediet - Colnago s.t.
11 James Vanlandschoot Landbouwkrediet - Colnago s.t.
12 Ivan Fanelli Amore & Vita - McDonald's s.t.
13 Ruggero Marzoli Lampre - Fondital s.t.
14 Artur Krzeszowiec Amore & Vita - McDonald's s.t.
15 Gabriele Colombo Naturino - Sapore di Mare s.t.
16 Salvatore Commesso Lampre - Fondital s.t.
17 Wouter Weylandt Quick Step - Innergetic s.t.
18 Franco Pellizotti Liquigas s.t.
19 Kevin Van Impe Quick Step - Innergetic s.t.
20 Alberto Loddo Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
21 Juan-Antonio Flecha Rabobank s.t.
22 Andrea Noé Liquigas s.t.
23 Vladimir Gusev Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
24 Matthew White Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
25 Rubens Bertogliati Saunier Duval - Prodir s.t.
26 Matteo Tosatto Quick Step - Innergetic s.t.
27 Emanuele Bindi OTC Doors - Lauretana s.t.
28 Matteo Carrara Lampre - Fondital s.t.
29 Guido Trentin Saunier Duval - Prodir s.t.
30 Linas Balciunas Agritubel s.t.
31 Maximiliano Richeze Ceramica Panaria - Navigare s.t.
32 Martin Pedersen Team CSC s.t.
33 Michael Barry Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
34 Sergei Matvejev Ceramica Panaria - Navigare s.t.
35 Guido Trenti Quick Step - Innergetic s.t.
36 Luca Paolini Liquigas s.t.
37 Eddy Mazzoleni T-Mobile Team s.t.
38 Sergio Marinangeli Naturino - Sapore di Mare s.t.
39 Mark Renshaw Crédit Agricole s.t.
40 David Zabriskie Team CSC s.t.
41 Stéphane Bergés Agritubel s.t.
42 Steven Cummings Landbouwkrediet - Colnago s.t.
43 Emanuele Rizza Naturino - Sapore di Mare s.t.
44 Claus Michael Møller Barbot - Halcon s.t.
45 Fabio Borghesi OTC Doors - Lauretana s.t.
46 Michele Gobbi Team Milram s.t.
47 Eric Baumann T-Mobile Team s.t.
48 Roy Sentjens Rabobank s.t.
49 Daniele Ríghi Lampre - Fondital s.t.
50 Mirko Allegrini Ceramica Panaria - Navigare s.t.
51 Francesco Chicchi Quick Step - Innergetic s.t.
52 José Rujano Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
53 Alberto Benitez Saunier Duval - Prodir s.t.
54 Paul Manning Landbouwkrediet - Colnago s.t.
55 Mauro Santambrogio Lampre - Fondital s.t.
56 Kasper Klostergaard Team CSC s.t.
57 Marc Wauters Rabobank s.t.
58 Michael Rogers T-Mobile Team s.t.
59 Luke Roberts Team CSC s.t.
60 Nico Sijmens Landbouwkrediet - Colnago s.t.
61 Alessio Signego OTC Doors - Lauretana s.t.
62 Gerben Löwik Rabobank s.t.
63 Matthew Hayman Rabobank s.t.
64 Søren Petersen Amore & Vita - McDonald's s.t.
65 Mattia Gavazzi Team L.P.R. s.t.
66 Elio Aggiano Team L.P.R. s.t.
67 Fumiyuki Beppu Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
68 Roger Beuchat Team L.P.R. s.t.
69 Manuel Quinziato Liquigas s.t.
70 Javier Mejias Saunier Duval - Prodir s.t.
71 Mikhail Khalilov Team L.P.R. s.t.
72 Ruben Bongiorno Ceramica Panaria - Navigare s.t.
73 Manuele Mori Saunier Duval - Prodir s.t.
74 Riccardo Riccó Saunier Duval - Prodir s.t.
75 Pedro Horrillo Rabobank s.t.
76 Maxim Rudenko Ceramica Flaminia s.t.
77 Jörg Ludewig T-Mobile Team s.t.
78 Luca Celli Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
79 Jacek Morajko Carvalhelhos - Boavista s.t.
80 Dmitri Konychev Team L.P.R. s.t.
81 Graziano Gasparre Amore & Vita - McDonald's s.t.
82 Samuele Marzoli Team L.P.R. s.t.
83 Giuliano Figueras Lampre - Fondital s.t.
84 Dainius Kairelis Amore & Vita - McDonald's s.t.
85 Alessio Ricciardi OTC Doors - Lauretana s.t.
86 David McPartland Team Tenax Salmilano s.t.
87 Massimo Giunti Naturino - Sapore di Mare s.t.
88 Vitor Rodrigues Barbot - Halcon s.t.
89 Patrice Halgand Crédit Agricole s.t.
90 Charles Dionne Saunier Duval - Prodir s.t.
91 Stefano Boggia Ceramica Flaminia s.t.
92 Simone Guidi Amore & Vita - McDonald's s.t.
93 Filippo Simeoni Naturino - Sapore di Mare s.t.
94 Marcus Burghardt T-Mobile Team s.t.
95 Adriano Angeloni Ceramica Flaminia s.t.
96 Dario Pieri Team L.P.R. s.t.
97 Riccardo Chiarini Team 3C Casalinghi Jet - Androni Giocattoli s.t.
98 Nicola Loda Liquigas s.t.
99 Mads Kaggestad Crédit Agricole s.t.
100 Alejandro Borrajo Miche s.t.
101 Daniele Colli Liquigas s.t.
102 Johan Verstrepen Landbouwkrediet - Colnago s.t.
103 Rigoberto Urán Team Tenax Salmilano s.t.
104 Krzysztof Szczawinski Ceramica Flaminia s.t.
105 Allan Johansen Team CSC s.t.
106 Rui Sá Barbot - Halcon s.t.
107 Claudio Corioni Lampre - Fondital s.t.
108 Filip Meirhaeghe Landbouwkrediet - Colnago s.t.
109 Benoît Salmon Agritubel s.t.
110 Leonardo Scarselli Quick Step - Innergetic s.t.
111 Gilles Canouet Agritubel s.t.
112 Santo Anza Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
113 Andrus Aug Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
114 Eddy Ratti Naturino - Sapore di Mare s.t.
115 Mirko Lorenzetto Team Milram s.t.
116 Roman Luhovy OTC Doors - Lauretana s.t.
117 Egoi Martínez de Esteban Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
118 Bram Schmitz T-Mobile Team s.t.
119 Daniele Contrini Team L.P.R. s.t.
120 Antonio D'Aniello Miche s.t.
121 Paolo Bossoni Team Tenax Salmilano s.t.
122 Alberto Martinez Trinidad Agritubel s.t.
123 Daniele Di Batte Amore & Vita - McDonald's s.t.
124 Daniele Nardello T-Mobile Team s.t.
125 Antonio Quadranti Naturino - Sapore di Mare s.t.
126 Giuseppe Guerini T-Mobile Team s.t.
127 Vasili Kiryenka OTC Doors - Lauretana s.t.
128 Nicolas Vogondy Crédit Agricole s.t.
129 Nicki Sørensen Team CSC s.t.
130 Ruslan Pidgorny Team Tenax Salmilano s.t.
131 Artur Krol Amore & Vita - McDonald's s.t.
132 Jurgen Van Goolen Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
133 Paolo Fornaciari Lampre - Fondital s.t.
134 Benjamin Noval Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
135 Massimiliano Martella Ceramica Flaminia s.t.
136 Cristiano Salerno Team Tenax Salmilano s.t.
137 Francesco Bellotti Crédit Agricole s.t.
138 Michele Scotto d'Abusco Ceramica Flaminia s.t.
139 Matteo Priamo Ceramica Panaria - Navigare s.t.
140 Maarten Den Bakker Team Milram s.t.
141 Rino Zampilli Naturino - Sapore di Mare s.t.
142 Moises Dueñas Agritubel s.t.
143 Andrea Peron Team CSC s.t.
144 Leonardo Caneschi Miche s.t.
145 Ben Day Carvalhelhos - Boavista s.t.
146 Fabio Sacchi Team Milram s.t.
147 Sergio Barbero Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
148 Marco Pinotti Saunier Duval - Prodir s.t.
149 Aivaras Baranauskas Agritubel s.t.
150 Andrea Tonti Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
151 Tom Danielson Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
152 Giovanni Visconti Team Milram s.t.
153 Ondrej Sosenka Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
154 David Verheyen Landbouwkrediet - Colnago s.t.
155 Sérgio Ribeiro Barbot - Halcon s.t.
156 Alberto Ongarato Team Milram s.t.
157 Aitor Galdos Ceramica Panaria - Navigare s.t.
158 Carlos Pinho Oliveira Barbot - Halcon s.t.
159 Simone Cadamuro Team Milram s.t.
160 Francesco Failli Liquigas s.t.
161 Wladimir Belli Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
162 José Serpa Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
163 Maurizio Bellin Team 3C Casalinghi Jet - Androni Giocattoli s.t.
164 Luca Solari Team 3C Casalinghi Jet - Androni Giocattoli s.t.
165 Claudio Cucinotta Team Tenax Salmilano s.t.
166 Christophe Le Mével Crédit Agricole s.t.
167 Alexander Giraldo Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
168 Pietro Caucchioli Crédit Agricole s.t.
169 Nicolas Crosbie Agritubel s.t.
170 Tiago Machado Carvalhelhos - Boavista s.t.
171 Micula De Matteis Team Tenax Salmilano s.t.
172 Andrea Rossi Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
173 Martin Peribanes Barbot - Halcon s.t.
174 Sébastien Portal Crédit Agricole s.t.
175 Virgílio Santos Carvalhelhos - Boavista s.t.
176 Emanuele Sella Ceramica Panaria - Navigare s.t.
177 Slawomir Kohut Miche s.t.
178 Marco Osella Team 3C Casalinghi Jet - Androni Giocattoli s.t.
179 Mariano Giallorenzo Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
180 Denis Shkarpeta Miche s.t.
181 Juan Pablo Aranda Team 3C Casalinghi Jet - Androni Giocattoli s.t.
182 Christian Vandevelde Team CSC s.t.
183 Simone Masciarelli Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
184 Seweryn Kohut Miche s.t.
185 Konstantin Kljujev Team 3C Casalinghi Jet - Androni Giocattoli s.t.
186 Tomasso Caneschi Miche s.t.
187 Alessandro Donati Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
188 Blazej Janiaczyk Team 3C Casalinghi Jet - Androni Giocattoli s.t.
189 Armando Rupa Miche + 3'56
190 Fernando Machado Carvalhelhos - Boavista s.t.
Equipas : 1 Quick Step - Innergetic 14h30'18
2 Liquigas s.t.
3 Lampre - Fondital s.t.
4 Landbouwkrediet - Colnago s.t.
5 Rabobank s.t.6 Ceramica Panaria - Navigare s.t.
7 Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.
8 Amore & Vita - McDonald's s.t.
9 Naturino - Sapore di Mare s.t.
10 Saunier Duval - Prodir s.t.
11 Team CSC s.t.
12 OTC Doors - Lauretana s.t.
13 T-Mobile Team s.t.
14 Team Milram s.t.
15 Agritubel s.t.
16 Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni s.t.
17 Team Tenax Salmilano s.t.
18 Acqua & Sapone - Caffé Mokambo s.t.
19 Team L.P.R. s.t.
20 Carvalhelhos - Boavista s.t.
21 Crédit Agricole s.t.
22 Barbot - Halcon s.t.
23 Ceramica Flaminia s.t.
24 Miche s.t.
25 Team 3C Casalinghi Jet - Androni Giocattoli s.t.