Geral : 1 Matteo Pelucchi IAM Cycling 4h02'522 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team s.t.
3 Jacopo Guarnieri Team Katusha s.t.
4 Jens Keukeleire Orica GreenEDGE s.t.
5 Sébastien Turgot AG2R La Mondiale s.t.
6 Carlos Barbero Caja Rural - Seguros RGA s.t.
7 Luke Rowe Team Sky s.t.
8 Gerald Ciolek Stölting Service Group s.t.
9 Murilo Fischer FDJ s.t.
10 Manuele Mori Lampre - Merida s.t.
11 Heinrich Haussler IAM Cycling s.t.
12 Chris Froome Team Sky s.t.
13 Gustavo César Veloso W52 - FC Porto - Porto Canal s.t.
14 Aleksejs Saramotins IAM Cycling s.t.
15 Cyril Gautier AG2R La Mondiale s.t.
16 Sondre Holst Enger IAM Cycling s.t.
17 Marc Sarreau FDJ s.t.
18 Adam Yates Orica GreenEDGE s.t.
19 Rúben Teixeira W52 - FC Porto - Porto Canal s.t.
20 Magnus Cort Nielsen Orica GreenEDGE s.t.
21 David López Team Sky s.t.
22 Michael Albasini Orica GreenEDGE s.t.
23 Rui Costa Lampre - Merida s.t.
24 Simon Geschke Team Giant - Alpecin s.t.
25 António Carvalho W52 - FC Porto - Porto Canal s.t.
26 Federico Zurlo Lampre - Merida s.t.
27 Juan Ignacio Perez W52 - FC Porto - Porto Canal s.t.
28 Philippe Gilbert BMC Racing Team s.t.
29 Warren Barguil Team Giant - Alpecin s.t.
30 Esteban Chaves Orica GreenEDGE s.t.
31 Sérgio Henao Team Sky s.t.
32 Christian Meier Orica GreenEDGE s.t.
33 Linus Gerdemann Stölting Service Group s.t.
34 Domenico Pozzovivo AG2R La Mondiale s.t.
35 Lars Boom Astana Pro Team s.t.
36 Simon Gerrans Orica GreenEDGE s.t.
37 Ben Gastauer AG2R La Mondiale s.t.
38 Sergey Firsanov Gazprom - RusVelo s.t.
39 Damiano Caruso BMC Racing Team s.t.
40 Lieuwe Westra Astana Pro Team s.t.
41 Samuel Caldeira W52 - FC Porto - Porto Canal s.t.
42 Christophe Riblon AG2R La Mondiale s.t.
43 Peter Velits BMC Racing Team s.t.
44 Lorenzo Manzin FDJ s.t.
45 Leopold König Team Sky s.t.
46 Sergey Lagutin Team Katusha s.t.
47 Vasil Kiryienka Team Sky s.t.
48 José Gonçalves Caja Rural - Seguros RGA s.t.
49 Max Walscheid Team Giant - Alpecin s.t.
50 Davide Rebellin CCC Sprandi Polkowice s.t.
51 Rubén Plaza Orica GreenEDGE s.t.
52 Christian Knees Team Sky s.t.
53 Jan Polanc Lampre - Merida s.t.
54 Søren Kragh Andersen Team Giant - Alpecin s.t.
55 Tiago Machado Team Katusha s.t.
56 Daniel Hoelgaard FDJ s.t.
57 Alexander Kamp Stölting Service Group s.t.
58 Marcus Burghardt BMC Racing Team s.t.
59 Sébastien Minard AG2R La Mondiale s.t.
60 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale s.t.
61 Vicente Reynès IAM Cycling s.t.
62 Mads Pedersen Stölting Service Group s.t.
63 Floris Gerts BMC Racing Team s.t.
64 Benoît Vaugrenard FDJ s.t.
65 Johan Le Bon FDJ s.t.
66 Manuel Antunes Amaro LA Aluminios - Antarte s.t.
67 George Preidler Team Giant - Alpecin s.t.
68 Jóni Brandão Efapel s.t.
69 Salvatore Puccio Team Sky s.t.
70 Miguel Angel Lopez Astana Pro Team s.t.
71 Sam Oomen Team Giant - Alpecin s.t.
72 Pello Bilbao Caja Rural - Seguros RGA s.t.
73 Fabian Wegmann Stölting Service Group s.t.
74 Tsgabu Grmay Lampre - Merida s.t.
75 Eryk Latoń CCC Sprandi Polkowice s.t.
76 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice s.t.
77 Hugo Sabido Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t.
78 João Pedro Rodrigues W52 - FC Porto - Porto Canal s.t.
79 Kenny Elissonde FDJ s.t.
80 Pavel Kochetkov Team Katusha s.t.
81 Lluis Guillermo Mas Bonet Caja Rural - Seguros RGA s.t.
82 Ivan Savitskiy Gazprom - RusVelo s.t.
83 Caleb Fairly Team Giant - Alpecin s.t.
84 Davide Malacarne Astana Pro Team s.t.
85 Artem Ovechkin Gazprom - RusVelo s.t.
86 Sergey Nikolaev Gazprom - RusVelo s.t.
87 Rui Vinhas W52 - FC Porto - Porto Canal s.t.
88 Alexandr Kolobnev Gazprom - RusVelo s.t.
89 Simone Petilli Lampre - Merida s.t.
90 Vicente García de Mateos Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t.
91 Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team s.t.
92 Marcel Aregger IAM Cycling s.t.
93 Jarosław Marycz CCC Sprandi Polkowice s.t.
94 Sylwester Szmyd CCC Sprandi Polkowice s.t.
95 Matteo Bono Lampre - Merida s.t.
96 Pirmin Lang IAM Cycling s.t.
97 Daniel Silva Rádio Popular ONDA Boavista s.t.
98 Nils Politt Team Katusha s.t.
99 Maxim Belkov Team Katusha s.t.
100 Igor Boev Gazprom - RusVelo s.t.
101 Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo s.t.
102 Daniel Freitas W52 - FC Porto - Porto Canal s.t.
103 Kamil Małecki CCC Sprandi Polkowice s.t.
104 Brent Bookwalter BMC Racing Team s.t.
105 Roy Curvers Team Giant - Alpecin s.t.
106 Hector Saez Caja Rural - Seguros RGA s.t.
107 David Rodrigues Rádio Popular ONDA Boavista s.t.
108 Matvei Mamykin Team Katusha s.t.
109 David Livramento Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t.
110 Carlos Jimenez Rádio Popular ONDA Boavista s.t.
111 Mario Costa Lampre - Merida s.t.
112 Bruno Silva LA Aluminios - Antarte s.t.
113 Frederico Figueiredo Rádio Popular ONDA Boavista s.t.
114 Ricardo Vilela Caja Rural - Seguros RGA s.t.
115 Lennard Kämna Stölting Service Group + 2'26
116 Joey Rosskopf BMC Racing Team s.t.
117 Manuel Senni BMC Racing Team s.t.
118 Mario González Sporting Clube de Portugal/Tavira + 3'21
119 Hernani Broco LA Aluminios - Antarte s.t.
120 Hubert Dupont AG2R La Mondiale s.t.
121 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA s.t.
122 Alex Kirsch Stölting Service Group + 4'33
123 Pierre-Henri Lecuisinier FDJ + 4'58
124 Guillaume De Almeida Rádio Popular ONDA Boavista s.t.
125 Felix Großschartner CCC Sprandi Polkowice s.t.
126 Pedro Paulinho LA Aluminios - Antarte s.t.
127 Roman Kustadinchev Gazprom - RusVelo s.t.
128 André Silva Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t.
129 Francisco Costa LA Aluminios - Antarte s.t.
130 Rasmus Guldhammer Stölting Service Group s.t.
131 Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice s.t.
132 Antonio Barbio Efapel + 6'46
133 Micael Isidoro Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t.
134 Rafael Silva Efapel s.t.
135 Hélder Ferreira Efapel s.t.
136 Luis Filipe Fernandes Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t.
137 Jarlinson Pantano IAM Cycling + 7'47
138 Domingos Gonçalves Caja Rural - Seguros RGA s.t.
139 Daniel Mestre Efapel s.t.
140 Sandro Filipe Silva Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t.
141 Samuel Magalhaes Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t.
142 Rui Rodrigues Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t.
143 Filipe Cardoso Efapel s.t.
144 Ricardo Vale Rádio Popular ONDA Boavista s.t.
145 Luis Filipe Afonso LA Aluminios - Antarte s.t.
146 Andre Evangelista Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t.
147 Rafael Lourenco Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t.
148 Anton Vorobyev Team Katusha s.t.
149 Valter Pereira Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t.
150 Arman Kamyshev Astana Pro Team + 9'42
151 Paolo Tiralongo Astana Pro Team s.t.
152 José Moreno Louletano - Hospital Loulé - Jorbi + 10'15
Pontos : 1 Matteo Pelucchi IAM Cycling 252 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team 20
3 Jacopo Guarnieri Team Katusha 16
4 Jens Keukeleire Orica GreenEDGE 13
5 Sébastien Turgot AG2R La Mondiale 10
6 Samuel Caldeira W52 - FC Porto - Porto Canal 9
7 Carlos Barbero Caja Rural - Seguros RGA 8
8 Luke Rowe Team Sky 6
9 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA 5
10 Pierre-Henri Lecuisinier FDJ 4
11 Gerald Ciolek Stölting Service Group 4
12 Murilo Fischer FDJ 2
13 Manuele Mori Lampre - Merida 1
Montanha : 1 Samuel Caldeira W52 - FC Porto - Porto Canal 32 Pierre-Henri Lecuisinier FDJ 1
Juventude : 1 Carlos Barbero Caja Rural - Seguros RGA 4h02'52 2 Sondre Holst Enger IAM Cycling s.t. + 0
3 Marc Sarreau FDJ s.t. + 0
4 Adam Yates Orica GreenEDGE s.t. + 0
5 Rúben Teixeira W52 - FC Porto - Porto Canal s.t. + 0 6 Magnus Cort Nielsen Orica GreenEDGE s.t. + 0
7 Federico Zurlo Lampre - Merida s.t. + 0
8 Warren Barguil Team Giant - Alpecin s.t. + 0
9 Lorenzo Manzin FDJ s.t. + 0
10 Max Walscheid Team Giant - Alpecin s.t. + 0
11 Jan Polanc Lampre - Merida s.t. + 0 (11)
12 Søren Kragh Andersen Team Giant - Alpecin s.t. + 0 (12)
13 Daniel Hoelgaard FDJ s.t. + 0 (13)
14 Alexander Kamp Stölting Service Group s.t. + 0 (14)
15 Mads Pedersen Stölting Service Group s.t. + 0 (15)
16 Floris Gerts BMC Racing Team s.t. + 0 (16)
17 Miguel Angel Lopez Astana Pro Team s.t. + 0 (17)
18 Sam Oomen Team Giant - Alpecin s.t. + 0 (18)
19 Tsgabu Grmay Lampre - Merida s.t. + 0 (19)
20 Eryk Latoń CCC Sprandi Polkowice s.t. + 0 (20)
21 João Pedro Rodrigues W52 - FC Porto - Porto Canal s.t. + 0 (21) CODEX
22 Kenny Elissonde FDJ s.t. + 0 (22)
23 Ivan Savitskiy Gazprom - RusVelo s.t. + 0 (23)
24 Simone Petilli Lampre - Merida s.t. + 0 (24)
25 Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team s.t. + 0 (25)
26 Nils Politt Team Katusha s.t. + 0 (26)
27 Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo s.t. + 0 (27)
28 Daniel Freitas W52 - FC Porto - Porto Canal s.t. + 0 (28) CODEX
29 Kamil Małecki CCC Sprandi Polkowice s.t. + 0 (29)
30 Hector Saez Caja Rural - Seguros RGA s.t. + 0 (30)
31 David Rodrigues Rádio Popular ONDA Boavista s.t. + 0 (31)
32 Matvei Mamykin Team Katusha s.t. + 0 (32)
33 Carlos Jimenez Rádio Popular ONDA Boavista s.t. + 0 (33)
34 Frederico Figueiredo Rádio Popular ONDA Boavista s.t. + 0 (34)
35 Lennard Kämna Stölting Service Group + 2'26 + 2'26 (35)
36 Manuel Senni BMC Racing Team s.t. + 2'26 (36)
37 Mario González Sporting Clube de Portugal/Tavira + 3'21 + 3'21 (38)
38 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA s.t. + 3'16 (37)
39 Alex Kirsch Stölting Service Group + 4'33 + 4'33 (39)
40 Pierre-Henri Lecuisinier FDJ + 4'58 + 4'54 (40)
41 Felix Großschartner CCC Sprandi Polkowice s.t. + 4'58 (41)
42 Roman Kustadinchev Gazprom - RusVelo s.t. + 4'58 (42)
43 André Silva Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t. + 4'58 (43)
44 Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice s.t. + 4'58 (44)
45 Antonio Barbio Efapel + 6'46 + 6'46 (45)
46 Hélder Ferreira Efapel s.t. + 6'46 (46)
47 Samuel Magalhaes Louletano - Hospital Loulé - Jorbi + 7'47 + 7'47 (47)
48 Rui Rodrigues Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t. + 7'47 (48)
49 Ricardo Vale Rádio Popular ONDA Boavista s.t. + 7'47 (49)
50 Andre Evangelista Louletano - Hospital Loulé - Jorbi s.t. + 7'47 (50)
51 Rafael Lourenco Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t. + 7'47 (51)
52 Arman Kamyshev Astana Pro Team + 9'42 + 9'42 (52)
53 José Moreno Louletano - Hospital Loulé - Jorbi + 10'15 + 10'15 (53)
Equipas : 1 IAM Cycling 12h08'36 12h08'36 (1) 2 Team Sky s.t. + 0 (2)
3 Orica GreenEDGE s.t. + 0 (3)
4 AG2R La Mondiale s.t. + 0 (4)
5 W52 - FC Porto - Porto Canal s.t. + 0 (5) 6 Lampre - Merida s.t. + 0 (6)
7 FDJ s.t. + 0 (7)
8 Astana Pro Team s.t. + 0 (8)
9 Stölting Service Group s.t. + 0 (9)
10 Team Giant - Alpecin s.t. + 0 (10)
11 Team Katusha s.t. + 0 (11)
12 BMC Racing Team s.t. + 0 (12)
13 Caja Rural - Seguros RGA s.t. + 0 (13)
14 CCC Sprandi Polkowice s.t. + 0 (14)
15 Gazprom - RusVelo s.t. + 0 (15)
16 Rádio Popular ONDA Boavista s.t. + 0 (16)
17 LA Aluminios - Antarte + 3'21 + 3'21 (17)
18 Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t. + 3'21 (18)
19 Louletano - Hospital Loulé - Jorbi + 11'44 + 11'44 (19)
20 Efapel + 13'32 + 13'32 (20)