1 Louis Meintjes Euskadi Country Basque Country - Murias 7h24'12
2 Jóni Brandão Omidnia Mashhad Team s.t.
3 Simone Petilli São Francisco Saùde / Klabin / SME Ribeirão Preto + 7'23
4 Raúl Alarcón Iseo Serrature Rime Carnovali + 9'31
5 Frederico Figueiredo UAE - Team Emirates + 10'58
6 Nikita Stalnov Astana Pro Team s.t.
7 José Mendes Radio Popular - Boavista s.t.
8 Óscar Rodríguez São Francisco Saùde / Klabin / SME Ribeirão Preto s.t.
9 Edgar Pinto Kometa Cycling Team + 12'09
10 Cyril Barthe Omidnia Mashhad Team + 12'39
11 Filippo Zaccanti Nippo Vini Fantini Faizanè s.t.
12 José Herrada KSPO Bianchi Asia Pro Cycling s.t.
13 Henrique Casimiro Efapel s.t.
14 Reinardt Janse Van Rensburg Cofidis, Solutions Crédits + 13'19
15 Luis Ángel Maté Vito-Feirense-Pnb s.t.
16 Yoann Bagot Miranda - Mortágua s.t.
17 Vicente Garcia De Mateos UD Oliveirense/InOutbuild + 13'46
18 Rory Sutherland UAE - Team Emirates s.t.
19 Sergio Paulinho Vital Concept - B&B Hotels + 15'43
20 Björn Thurau Euskadi Country Basque Country - Murias s.t.
21 Do Ramalde Vitor Teixeira Coldeportes Bicicletas Strongman s.t.
22 Pierre Rolland Ludofoods - Louletano - Aviludo + 16'29
23 Davide Ballerini W52 - FC Porto + 17'49
24 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 19'26
25 David Livramento Omidnia Mashhad Team s.t.
26 Daniel Silva W52 - FC Porto + 24'41
27 Mikel Bizkarra Sporting Clube de Portugal - Tavira s.t.
28 Manuele Mori W52 - FC Porto + 26'37
29 David De la Fuente Giant Cycling Team s.t.
30 Alejandro Manuel Marque Sporting Clube de Portugal - Tavira + 27'33
31 Alexander Grigoryev UAE - Team Emirates s.t.
32 Joao Benta Efapel + 30'05
33 Ivan Santaromita Nippo Vini Fantini Faizanè + 32'46
34 Quentin Pacher Vital Concept - B&B Hotels + 33'25
35 Ricardo Mestre Giant Cycling Team + 33'50
36 Marco Canola Team Dimension Data + 34'18
37 Nikolay Mihaylov Radio Popular - Boavista + 34'43
38 Daniel Mestre W52 - FC Porto s.t.
39 Michel Ries Kometa Cycling Team s.t.
40 Nuno Meireles UD Oliveirense/InOutbuild s.t.
41 Oscar Hernandez KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 35'56
42 Jay Thomson Vito-Feirense-Pnb + 37'28
43 Daniil Fominykh Astana Pro Team s.t.
44 Hugo Sancho Miranda - Mortágua s.t.
45 Xuban Errazkin Ludofoods - Louletano - Aviludo + 37'48
46 Cyril Lemoine Cofidis, Solutions Crédits + 38'20
47 David Rodrigues Ludofoods - Louletano - Aviludo + 39'15
48 Zico Waeytens Minsk Cycling Club + 40'31
49 Yuriy Natarov Iseo Serrature Rime Carnovali + 42'40
50 Luis Mendonça Radio Popular - Boavista + 44'29
51 Marco Marcato Minsk Cycling Club s.t.
52 Jesus Del Pino KSPO Bianchi Asia Pro Cycling s.t.
53 Samuel Caldeira Team Dimension Data + 45'32
54 Stanislau Bazhkou Omidnia Mashhad Team + 46'56
55 Dmitriy Gruzdev Iseo Serrature Rime Carnovali s.t.
56 Cristian Mota UAE - Team Emirates s.t.
57 Vitaliy Buts Ludofoods - Louletano - Aviludo + 49'35
58 Eduard Vorganov Kometa Cycling Team + 50'07
59 Luis Afonso Minsk Cycling Club + 51'25
60 Julien Vermote Team Dimension Data + 53'26
61 Ricardo Vale Nippo Vini Fantini Faizanè s.t.
62 Lars Ytting Bak Cofidis, Solutions Crédits + 55'25
63 Rafael Lourenco UD Oliveirense/InOutbuild + 56'50
64 Mikel Aristi LA Aluminios + 59'10
65 Fabricio Ferrari São Francisco Saùde / Klabin / SME Ribeirão Preto s.t.
66 Isaac Cantón Kyiv Capital Team + 1h01'34
67 Gonçalo Leaça W52 - FC Porto + 1h03'13
68 Damien Touze Efapel + 1h05'17
69 Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels s.t.
70 Samir Jabrayilov Vito-Feirense-Pnb + 1h06'00
71 Filippo Fortin Nippo Vini Fantini Faizanè + 1h07'24
72 Joon Yong Seo KSPO Bianchi Asia Pro Cycling + 1h07'47
73 Davide Ribeiro Nippo Vini Fantini Faizanè + 1h08'21
74 Liu Manduo Radio Popular - Boavista + 1h09'08
Abandonos: Jimmy Turgis (Boavista), Oscar Pellegri (Minsk), Roman Maikin (Minsk), Vladyslav Soltasiuk (Minsk), Johan Le Blon (Kyiv), Ivo Oliveira (Sporting), Rui Oliveira (LA), Rafael Andriato (São Francisco Saúde), Luis Gomes (Oliveirense), João Salgado (Kometa), Juan José Lobato (Kometa), Damiano Cima (Kometa), Imerio Cima (Miranda), Hayato Yoshida (Dimension Data), Junshuan Qi (Dimension Data), Dimitri Clayes (Dimension Data), Shiarei Papok (Vital Concept), Rasmus Tillier (Vital Concept), Michelle Gazioli (Cofidis), Nicholas Rinaldi (Efapel), Simone Zandomeneghi (ISEO), Hang Shi (Nippo), Enrique Sainz (Euskadi), Bernard Eisel (Astana), Artyom Zakharov (Giant), David Flori (Strongman), NTN MEME LUL (StrongMan), Tozequio Amador (Strongman), Nuck Felson (Strongman), Jorge Campeão Distrital (Strongman).